Hadar ha-Karmel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zástavba ve čtvrti Hadar ha-Karmel, nároží ulic Herzl a ha-Nevi'im
Zástavba ve čtvrti Hadar ha-Karmel, v pozadí Světové centrum Bahá'í

Hadar ha-Karmel (hebrejsky: הדר הכרמל, též jen Hadar, הדר) je čtvrť v centrální části Haify v Izraeli. Nachází se v administrativní oblasti Hadar, na okraji pohoří Karmel.[1]

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Leží v nadmořské výšce do 150 metrů, cca 1 kilometr jižně od centra dolního města. Na severu s ní sousedí čtvrť Vádí Nisnas a Vádí Salib, na jihu Hadar-Ejlon a Ge'ula, na jihovýchodě Nachala, na západě Herzlija a Abbás s komplexem Světového centra Bahá'í. Zaujímá polohu na severních svazích pohoří Karmel. Hlavní dopravní osou jsou ulice Arlozorov, Balfour a Herzl.[2][3] Populace je židovská, s arabskou menšinou.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Výstavba tu probíhala od 20. a 30. let 20. století. Šlo o součást rozvoje širší oblasti Hadar, kterou urbanista a architekt Richard Kaufmann navrhl jako zahradní předměstí a která má řadu samostatných urbanistických souborů, v nichž je vlastní Hadar ha-Karmel jen jednou z podčástí. Statisticky je celá takto vymezená oblast Hadar jedním z demografických center města. Rozkládá se na rozloze 2,83 kilometru čtverečního. V roce 2008 zde žilo 36 610 lidí, z toho 22 290 Židů, 3 630 muslimů a 5 140 arabských křesťanů. Pro statistické účely se oblast rozděluje na další podjednotky jako Hadar-Ma'arav, Hadar-Merkaz, Hadar-Mizrach nebo Hadar-Ejlon.[4] Jde o obchodní centrum města a sídlo mnohých institucí jako haifská radnice.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Geo-Statistical Division of Haifa [online]. haifa.muni.il [cit. 2011-06-28]. Dostupné online. (hebrejsky, anglicky) 
  2. Hadar HaKarmel, Haifa, Israel [online]. Google Maps [cit. 2011-06-28]. Dostupné online. (anglicky, hebrejsky) 
  3. amudanan.co.il [online]. amudanan.co.il [cit. 2011-06-28]. Dostupné online. (hebrejsky) 
  4. פרופיל שכונות [online]. haifa.muni.il [cit. 2011-06-27]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]