Hadım Sulejman Paša

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hadım Sulejman Paša
Narození 1467
Úmrtí září 1547 (80 let)
Malkara, Osmanská říše
Národnost Maďaři
Povolání guvernér Egypta (1525–35)
druhý vezír (1539–41)
velkovezír (1541–44)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hadim Sulejman Paša (1467září 1547) byl osmanský státník a velkovezír Osmanské říše v letech 154144. Svého času byl také guvernérem Egypta.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v roce 1467 a už jako dítě se dostal do sultánského paláce, kde také studoval. Údajně byl maďarského původu. V historii je znám především jako vezír eunuch (Hadım v turečtině znamená eunuch).

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

V roce 1524 byl jmenován guvernérem Damašku. V roce 1525, rok po potlačení vzpoury Ahmeda Paši v Egyptě, byl velkovezírem Ibrahimem Pašou jmenován na post guvernéra Egypta. Tento post zastával po dobu deseti let.

V té době se zhoršily obchodní vztahy s Indií kvůli Portugalsku. Sultán Sulejman I. započal turecko-portugalskou válku a Hadim Sulejman Paša měl na starost vojsko posílané přes Suezský průplav. V Indii obléhali Osmané neúspěšně pevnost Diu a vojsko se muselo vrátit zpět. Během návratu však byli chyceni v Jemenu a Adenu, které byli součástí Osmanské říše. Další rozvoj flotily byl pozastaven kvůli válce v Íránu. Na příkaz sultána opustil Sulejman Paša Egypt a odešel do Íránu. Do Egypta místo něj nastoupil jako guvernér Hüsrev Paša. Po návratu z Íránu byl Sulejmana Paša v roce 1535 jmenován guvernérem Anatolie.

V roce 1539 byl odvolán do hlavního města a získal post vezíra v divánu. Po sesazení Lütfiho Paši z postu velkovezíra v roce 1541, jmenoval sultán novým velkovezírem Sulejmana Pašu.

V roce 1544 proběhla mezi sultánem a Hüsrevem Pašou hádka. Došlo k boji a Hüsrev i Sulejman byli zbaveni svých postů. Hüsrev poté držel hladovku a za sedmnáct dní zemřel. Sulejman byl poslán do Malkary.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Hadım Sulejman Paša zemřel v září 1547 v Malkaře ve věku 80 let.

Guvernéři Egypta
Předchůdce:
Güzelce Kasım Paša
Hadım Sulejman Paša
15251535
Nástupce:
Divane Hüsrev Paša
Divane Hüsrev Paša 15371538 Davud Paša

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Postava Sulejmana Paši se vyskytuje v tureckém televizním seriálu Muhteşem Yüzyıl, kde jej ztvárnil herec Ibrahim Raji Oksuz.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Хадым Сулейман-паша na ruské Wikipedii.