Haapsalu (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hrad Haapsalu
Základní informace
Výstavba13. století
Poloha
AdresaHaapsalu City, EstonskoEstonsko Estonsko
Souřadnice
Map
Další informace
Kód památky15391
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrad Haapsalu (estonsky: Haapsalu piiskopilinnus), často nazývaný též Biskupský hrad, je středověký hrad s katedrálou v estonském městě Haapsalu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Byl založen ve 13. století jako sídlo Biskupství Ösel-Wiek, jež bylo malým nezávislým státem podléhajícím Svaté říši římské. Hrad se může pochlubit zachovalou středověkou hradbou se sedmi věžemi a čtyřmi branami, které dodnes obklopují hradní areál, jež se postupem času proměnil v park.[1] Hrad nechal částečně pobořit ruský car Petr I. v 17. století a od té doby byl opuštěnou zříceninou. Sovětská správa s ním nezacházela jako s památkou, fungoval jako skladiště a uvažovalo se dokonce, že by se v něm vybudovalo koupaliště. Až po zisku estonské samostatnosti byl hrad renovován a bylo v něm zřízeno muzeum středověkých dějin.[2] Katedrála, postavená roku 1260 a zasvěcená svatému Mikulášovi, také znovu funguje.

Legenda[editovat | editovat zdroj]

S hradem je spjata legenda o místní bílé paní. Má jít o ducha kanovníkovy milé, jež byla zaživa zazděna do zdi kaple. Její milenec byl také zabit, buď ve vězení, nebo byl rozsápán na hradě chovanými tygry. Bílá paní se prý zjevuje každý rok v srpnu za úplňku a oplakává svého milého. V tuto dobu se na hradě v současnosti koná vždy hudební festival s tématem oslavy lásky.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Haapsalu Castle. Visitcastles.eu [online]. The Association of Castles and Museums around the Baltic Sea [cit. 2023-07-15]. Dostupné online. 
  2. Haapsalu Castle. Visitestonia.com [online]. [cit. 2023-07-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Haapsalu castle in Estonia. Visit Baltics [online]. 2022-08-12 [cit. 2023-07-15]. Dostupné online. (rusky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]