Hašišový olej

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Hašišový olej je extrakt z konopných květů a listů, nebo prakticky celé rostliny s výjimkou kořenů, protože neobsahují THC. Olej se extrahuje rozpouštědlem, které se nakonec odpaří. Podle druhu rozpouštědla a dalšího zpracování, vzniknou různé druhy oleje/pryskyřice.

Kapka hašišového oleje

Druhy hašolejů a jejich výroba[editovat | editovat zdroj]

Klasický hašišový olej se extrahuje vysokoprocentním etylalkoholem v destilační aparatuře (odtud asi pochází mýtus, že olej se destiluje).

Aparatura typicky obsahuje první baňku k vaření alkoholu a sběru oleje, extraktor naplněný rostlinnou drtí, nad ní první chladič, koleno 180°, druhý chladič a druhou baňku na sběr recyklovaného alkoholu.

Nejprve se zapne první chladič a ohřev první baňky. Alkohol se vaří, páry kondenzují na prvním chladiči, alkohol stéká do extraktoru, v něm protéká rostlinnou drtí a spolu s extraktem teče zpět do první baňky, kde se alkohol znovu odpařuje. Alkohol takto koluje mezi baňkou, chladičem a extraktorem, přičemž mnohokrát protéká drtí.

Až je extrakce hotova, zapne se druhý a vypne první chladič. Alkoholové páry procházejí až do druhého chladiče, kde kondenzují a recyklovaný alkohol stéká do druhé baňky. V první baňce nakonec zbude olej.

Ten se dá dále čistit: Rozpustí se v alkoholu, smíchá s vodou a petroléterem. Velmi dlouho, nebo opakovaně se protřepává. Nakonec se nechá ustát. Vzniknou tři vrstvy, z nichž horní obsahuje hašišový olej rozpuštěný v petroléteru. Ten se z něj nakonec oddestiluje. Tato operace se dá vícenásobně opakovat.

Přečištěním alkoholového roztoku za použití aktivního uhlí se z hašišového oleje připraví tzv. medový olej.

Fénixovy slzy alias Rick Simpson oil (RSO) se extrahují benzínem. Čistý, lékařský benzín se nechá protékat skrz stlačenou rostlinnou drť. Pak se benzín oddestiluje, nebo vyvaří a zbudou fénixovy slzy. Benzín na rozdíl od alkoholu nerozpouští většinu nežádoucích složek, takže fénixovy slzy se obvykle dále nečistí. Extrakci je ale nutno na konci včas zastavit, protože jakmile dojdou užitečné složky, začne se rozpouštět chlorofyl. K výrobě RSO se též používá nafta, nebo izopropylalkohol.

Butane hash oil (BHO) se extrahuje kapalným butanem, nebo propan-butanem (např. plyn do zapalovače). Procedura se dá provádět v tlakové, nebo podchlazené destilační aparatuře, ale i v otevřené nádobě.

Otevřená varianta se provádí buď proléváním, podobně jako u fénixových slz, pokud je materiálu více, typicky třeba listí. Nebo jako louhování čaje, pokud je materiálu málo, např. pár gramů kvalitního skunku. Kapalný plyn se chová podobně jako vroucí voda, takže velmi dobře rozpouští. Teplota varu je ale -10 až pod -20 °C podle druhu plynu a koncentrace extraktu. Materiál se tedy zalije kapalným plynem, za občasného míchání se nechá nějakou dobu volně vařit, pak se "čaj" slije do druhé nádoby. Do první se znovu přidá čistý plyn a takto se proces několikrát opakuje.

Výsledný "čaj" se slévá dohromady a pak nechá vyvařit. Bod varu postupně roste. Až skoro žádný plyn nezbývá, tak se nádobka ohřívá na vodní lázni při teplotě kolem 100 °C. Je důležité se zbavit veškerého butanu, protože ten je zdravotně nebezpečný.

Oproti extrakci benzínem je výhoda, že na fázi intenzívního vaření není potřeba žádný zdroj tepla. Nevýhodou je, že var nejde zastavit. Před procedurou je dobré plyn i všechny nádoby zchladit v mrazáku na -15 až -20 °C, jinak se většina plynu vyvaří ještě v rámci vypouštění z tlakové nádoby. Je-li vše dobře vychlazené, zkapalní i přes 80 % plynu.

Další výhodou je, že butan nerozpouští chlorofyl, takže extrakce může pokračovat libovolně dlouho. Zajímavostí je, že při tomto procesu se nezmění vzhled rostliného materiálu. "Prázdný" vypadá stejně jako nepoužitý.

Z kvalitního skunku se získá asi 15 % hmotnosti pryskyřice, z listí řádově méně.

CO2 hash oil se extrahuje ve vysokotlaké aparatuře v kapalném, nebo superkritickém oxidu uhličitém. Superkritické kapaliny extrémně dobře rozpouštějí. Kapalná extrakce probíhá při 10-12 °C a 6-7 MPa po dobu cca 6 hodin. Superkritická při 40-45 °C a 23 MPa po dobu cca 4 hodin.

Extrakt má formu žluté, napěněné pasty, kterou je nutné dále čistit, protože obsahuje velké množství nežádoucích složek.

Cukry a tuky se odseparují vymrazováním, chromatograficky a vysokorychlostním odstřeďováním.

Dále se provádí analýza a podle toho se volí vhodné dočišťování, např. flash chromatografie, nebo WFE.

Výsledný produkt může mít údajně 95-99 % THC.

Obvykle se vyrábí a prodává v amerických státech, kde bylo konopí legalizováno.

Ideální do elektronických cigaret: Stačí jen naředit propylenglykolem.

Bezpečnost práce při vysokých koncentracích hořlavých par[editovat | editovat zdroj]

Vyvařování benzínu, butanu a dalších hořlavých látek může být velmi nebezpečné. Hrozí výbuch a požár.

Samozřejmě žádný otevřený oheň a jiskry. Pozor i na statickou elektřinu. Je-li přítomno více lidí, je vhodné jim sebrat zapalovače, občas se najde někdo, kdo si s ním začne bezděčně pohrávat.

Vyvařování rozpouštědel je vhodné dělat venku, nebo v digestoři (uvnitř laboratorní digestoře, ne pod kuchyňskou "digestoří"), na elektrickém vařiči. Pozor na otevřený oheň a elektrické jiskry. Vařič by raději měl mít elektronickou regulaci, v klasickém termostatu mohou přeskakovat jiskry.

Pokud se proces provádí v místnosti, je potřeba intenzivně aktivně větrat, např. ventilátorem a zabránit průniku do dalších místností. Zvláštní pozornost je třeba věnovat elektrickým zařízením:

  • Vypnout všechny elektrické spotřebiče, ve kterých se mohou samovolně zapínat a vypínat nějaké kontakty, například v termostatu (trouba, lednice, boiler, topení), nebo obsahují komutátorový motor (např. mixér, vysavač).
  • Žádné spotřebiče nezapínat, ani nevypínat mechanickým vypínačem, nezapojovat, ani nevypojovat ze zásuvky, dokud je v místnosti plyn. Jiskra může přeskočit i při zapojení/vypojení delší "prázdné" prodlužovačky.
  • Spotřebiče, které zaručeně nejiskří, mohou po celou dobu běžet, ale není bezpečné je v průběhu práce s plynem či parami zapínat, nebo vypínat mechanickým vypínačem. Musí se zapnout, nebo vypnout předem.
  • Riziko představují též spotřebiče s vysokou teplotou (např. halogenové žárovky) a s vysokým proudem, který může způsobit lokální ohřev v místě špatného kontaktu (halogenka na 12 V je tedy v důsledku vyššího proudu při stejném výkonu nebezpečnější, než halogenka na 230 V).
  • Spotřebiče, které neobsahují mechanické spínače (včetně relé uvnitř), tedy takové, které necvakají, neobsahují komutátorový motor, ani žhavé části, jsou bezpečné.

Je nutné si uvědomit, že výbuch hořlavých par a plynů je velmi silný. Takto uvolněná energie je několikanásobná oproti stejné hmotnosti klasické výbušniny. Ovšem i malý výbuch představuje vážný problém, protože s velkou pravděpodobností způsobí vystříknutí zbylé kapalné hořlaviny.

Dekarboxylace[editovat | editovat zdroj]

Většina (až 80 %) THC v marihuaně je v kyselé formě, která není psychoaktivní, ani se nehodí pro mnohé léčebné účely. Odstraněním karboxylové skupiny vznikne aktivní delta-9 THC. Nejsnazší je tepelná dekarboxylace, např. 7 minut při 140 °C nebo 120 minut při 100 °C. Delší časy vedou k úbytku THC, z tohoto hlediska je vhodná vyšší teplota a kratší čas. Pro mnoho léčebných užití je ale důležité CBD a další látky, které při vyšších teplotách rychle degradují, nebo se odpaří. Dekarboxylace probíhá i za běžných teplot, takže potence skladované marihuany i jejích produktů postupně roste, maxima dosáhne asi za půl roku.

Pokud se ovšem produkt s THC kouří, dekarboxylace probíhá velmi rychle přímo při doutnání, ale většina THC se spálí, přesto zbude psychoaktivní formy více, než na začátku.

Náplň do elektronické cigarety[editovat | editovat zdroj]

Dekarboxylovaný olej se smíchá s *propylenglykolem, ohřeje v lázni s horkou až vroucí vodou a důkladně protřepe. Pak se nechá několik dní až týdnů ustát, nebo odstředí centrifugou. U dna zůstane kal, u hladiny olej a největší, střední oblast je roztok vhodný do el. cigarety. Po oddělení střední části lze znovu přidat PG, protřepat, ... a získat slabší roztok. Často je třeba roztok ještě dále rozředit.

Mlha z této náplně je stabilnější než nikotinová, proto je nutno jí po nadechnutí déle zadržovat. Také snadněji ucpává knoty a pálí se, asi jako náplně s velmi sladkými příchutěmi.

*Propylenglykol se používá i v normálních náplních do el. cigaret, nebo divadelní mlze.

Výroba náplní do elektronických cigarety je dlouhý a složitý proces podléhající přísným bezpečnostním pravidlům. Domácí výroba takových náplní s sebou nese určitá rizika. Při smíchání špatného poměru propylenglykolu a glycerínu dojde k příliš velké, či nedostatečné kouřivosti. Dále může dojít k nedostatečnému odpaření hašišového oleje a trvalému poškození atomizéru.

Obsah THC[editovat | editovat zdroj]

Obsah THC většiny hašolejů se pohybuje v rozmezí 15-75 % v závislosti na zpracování, kvalitě a množství použitého materiálu. Podle toho, zda byla, nebo nebyla provedena dekarboxylace, může být většina, nebo naopak menšina z toho psychoaktivní.

Co se týče potence v závislosti na barvě, bývá to zde složité: Pokud olej nebyl dekarboxylován za vyšší teploty, tak čím je olej tmavší, tím bývá zpravidla hůř čištěný a tedy nižší kvality. Při dekarboxylaci za vyšší teploty ztmavne vždy, ale psychoaktivita dramaticky vzroste.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Hašišový olej se může kouřit ze skleněné dýmky, bongu, ve směsi s tabákem či marihuanou, nakapaný na povrchu jointa i zamíchaný v něm.

Ale kouřit hašišový olej je nejen nezdravé, jako každé kouření, ale i škoda, protože většina THC shoří.

Několikanásobně většího účinku se dosáhne po řízené dekarboxylaci za použití vaporizéru, nebo, elektronické cigarety. Páru z vaporizéru je ale nutno velmi dlouho zadržovat, nejlépe přes minutu, nebo alespoň 3/4. Usazování páry se urychlí, pokud se před nafouknutím každého pytle přidá kapka propylenglykolu. Ale i tak je dobré ji zadržovat co nejdéle.

Pro léčebné užití se doporučuje konzumace, nebo rozmazání dávky oleje na přední zuby, někdy i stříkání lihového roztoku z malého mačkacího rozprašovače na vnitřní stranu tváře.