Britské královské námořnictvo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vlajka Royal Navy.

Royal Navy, tj. (Britské) královské námořnictvo, je nejstarší složkou britských ozbrojených sil. Je považováno za nástupce stejnojmenného námořnictva Anglie, jehož historii často počítá za vlastní. Od první poloviny 18. století až po polovinu století 20. představovalo nejmohutnější námořní sílu na světě, toto postavení však postupně ztrácelo v průběhu druhé světové války a poválečných letech. Existují zde určité spory o to, kdy přestalo být nejmocnější námořní silou, obvykle se udávají termíny v rozsahu let 1944 a 1956. V současné době má ve službě 90 plavidel všech typů a velikostí.

Historické okamžiky

Vítězství nad spojenou španělsko-francouzskou flotilou v bitvě u Trafalgaru v roce 1805 zajistilo Spojenému království vítězství nad Napoleonovou Francií. Royal Navy zůstala nejmocnější námořní sílou až do druhé světové války

Royal Navy považuje za součást své historie i historii anglického loďstva, které poprvé vzniklo a hrálo významnou úlohu za Alfréda Velikého, jehož nově vybudovaná flotila uštědřila u Plucks Gutter těžkou porážku do té doby moře bezpečně ovládajícím vikingům.

Velká vítězství

Velké porážky

Současný stav

Holandský admirál Michiel de Ruyter připravil anglické Royal Navy nejpotupnější porážku v její historii, když proplul ústím Temže, zničil královské loděnice na řece Medway a zajal část anglické flotily, včetně královské vlajkové lodi Royal Charles.

V současné době má ve službě 90 plavidel všech typů a velikostí. Největšími loděmi jsou letadlové lodě třídy Invincible. V současnosti jsou ve službě dvě plavidla této třídy (HMS Illustrious (R06) a HMS Ark Royal (R07), která je zároveň vlajkovou loďí celé RN. HMS Invincible (R05) je v rezervě.

Dalšími loděmi v RN jsou torpédoborce. Nejnovější je HMS Daring (D32). Jedná se o nový torpédoborec stejnojmenné třídy s výtlakem 7 205 tun a s výzbrojí zahrnující PLŘS Aster 15 a Aster 30, 114 mm dělo a PLK Phalanx. U těchto plavidel již bylo využito technologie stealth. Další třídou torpédoborců sloužících u RN je typ 42 2. a 3. třídy. Celkem jich slouží pět a to HMS Liverpool (D92) druhé třídy a HMS Manchester (D95), HMS Gloucester (D96), HMS Edinburgh (D97) a HMS York (D98) třetí třídy. S výtlakem 4 820 tun (5 200 u 3. třídy) a výzbrojí složenou z PLŘS Sea Dart, 114 mm děla a jednoho vrtulníku typu Westland Lynx jsou stále dobrou protiponorkovou zbraní, což je jejich hlavní úkol v RN.

Nepočetněji zastoupenou skupinou lodí v Royal Navy jsou fregaty. Celkem jich v současnosti slouží 17 jednotek dvou typů. 4 jednotky patří k typu 22 Broadsword. Jsou to HMS Cornwall (F99), HMS Cumberland (F85), HMS Campbeltown (F86) a HMS Chatham (F87). Tyto plavidla s výtlakem 5300 tun a délkou 148 metrů patří k vůbec největší plavidlům tohoto typu na světě. Na palubě nesou výzbroj složenou s 8 odpalovacích zařízení pro rakety Harpoon, 2 odpalovačů PLŘS Sea Wolf, 114 mm děla, jednoho vrtulníku a 6 torpédometů. Díky této výzbroji jsou určeny pro boj s letadly, loděmi a ponorkami nepřítele. Početnějším typem fregat jsou lodě typ 23 Norfolk. V RN slouží v současnosti 13 jednotek. Jsou to HMS Argyll (F231), HMS Lancaster (F229), HMS Iron Duke (F234), HMS Monmouth (F235), HMS Montrose (F236), HMS Westminster (F237), HMS Northumberland (F238), HMS Richmond (F239), HMS Somerset (F82), HMS Sutherland (F81), HMS Kent (F78), HMS Portland (F79) a HMS St Albans (F83). Tyto fregaty mají výtlak 4 900 tun, délku 133 metrů a šířku 16,1 metrů. Výzbroj se skládá z vertikálního odpalovače raket Harpoon a Sea Wolf, 114 mm děla, jednoho vrtulníku a 4 torpédometů. Rychlost je až 28 uzlů a posádku tvoří 169 mužů.

Patrně největší lodí RN je vrtulníková loď HMS Ocean (L12). Tato loď je určena zejména pro přesun námořní pěchoty(royal marines), její vylodění a zajištění logistiky. Loď vstoupila do služby 30. září 1998. Je 208 metrů dlouhá a 34 metrů široká. Výtlak je 21 578 tun a dokáže plout rychlostí až 15 uzlů (28 km/h). Bez doplnění paliva je schopna přesunout vojsko do vzdálenosti 8 000 mil (14 500 km). Z její paluby mohou operovat jak vrtulníky (18 ks) tak letadla kategorie VTOL (např. BAE Sea Harrier).

Nejutajenější lodě jsou ponorky vybavené balistickými střelami americké výroby Trident D5 třídy Vanguard. Každá raketa má 8 samostatně naváděných hlavic a na každé ponorce je 16 těchto raket. Královské námořnictvo disponuje celkem 4 jednotkami této třídy. Jsou to HMS Vanguard (S28), HMS Victorious (S29), HMS Vigiland (S30) a HMS Vengeance (S31). Ponorky této třídy jsou 150 metrů dlouhé a 13 metrů široké s výtlakem 15 680 tun. Pohon zajišťuje reaktor Rolls-Royce PWR 2 o výkonu 27 500 hp, který dává rychlost až 25 uzlů (46 km/h). Výzbroj mimo 16 balistických střel tvoří také 4 533 mm torpédomety, které jsou schopny odpalovat také rakety Harpoon a miny.

Unikát ve službách Royal Navy

Související informace naleznete také v článku HMS Victory.

Současně je také součástí britského válečného námořnictva světový unikát v podobě HMS Victory, řadové lodi I. třídy. Jedná o nejstarší válečnou loď, která je v záznamech vedena jako loď nacházející se v činné službě. Prvně byla spuštěna na vodu v roce 1759. HMS Victory se účastnila tzv. sedmileté války a mnoha námořních operací během napoleonských válek včetně slavné bitvy u Trafalgaru, coby vlajková loď admirála Nelsona.

Ač se to zdá k neuvěření, jedná se skutečně o tutéž loď a nikoliv její jmenovkyni. Po téměř 100 let sloužila jako plovoucí skladiště, než ve dvacátých letech 20.stol. došlo k rozhodnutí o jejím restaurování. Byla opět zařazena do seznamu aktivních lodí Royal Navy, ačkoliv se od té doby neúčastnila žádné bitvy. Loď byla poprvé uvedena do služby roku 1778 a v současnosti je vlajkovou lodí Druhého lorda admirality a námořním muzeem. Již v době zahájení restauračních prací patřila mezi nejstarší existující lodě, měla za sebou od prvního spuštění na vodu již 157 let.

Odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Britské královské námořnictvo na Wikimedia Commons

Související články

Externí odkazy

Šablona:Pahýl - vojenství Šablona:Pahýl - Spojené království