Hůlkový řád

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Hůlkový řád (anglicky The Order of the Stick, zkratka OotS) je americký webový komiks od Riche Burlewa parodující fantasy hry na hrdiny (RPG) Dungeons & Dragons. Jednotlivé díly jsou vytvářeny v Adobe Illustratoru, vektorovém kreslícím programu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Americká (originální) verze se poprvé objevila 30. září 2003 na soukromém webu Riche Burlewa Giant in the Playground Games[1], který se zabývá především světem Dungeons & Dragons. Jako zpestření tohoto webu si rychle našla srdce mnoha fanoušků a v prosinci 2005 získal Hůlkový řád místo na poslední straně časopisu Dragon Magazine, kde se objevoval až do září 2007, kdy časopis přestal vycházet. Od této chvíle je komiks šířen "pouze" prostřednictvím internetu a nebo jako série samostatných knižních publikací.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Rozsáhlý komiks popisuje příběh The order of the stick (př. Hůlkový řád), skupiny dobrodruhů, kteří se v klasicky fantastickém světě toulají, hledajíce šanci nahrabat si pořádnou kořist nebo ukázat vlastní potenciál jako kouzelník, hrdina nebo prvotřídní zabiják. Skupina se skládá z šesti naprosto rozdílných charakterů. Roy Modrojílec, v podstatě hlavní hrdina příběhu, klasický hrdina, Haley Hvězdnotřpytná, po kořisti lačná krasavice, Durkon Hromoštít, trpasličí kněz uctívající Thora, Belkar Hořký Lísteček, pravděpodobně psychopatický zabiják, Elan, bard, jehož IQ by se mohlo rovnat IQ zlomeného šípu a Vaarsuvis, elf a kouzelník neznámého pohlaví.

Příběh by se dal rozdělit do několika etap, přičemž v každé se odehrává jiná část příběhu. Hlavní zápletka je však prostá : Skupina dobrodruhů bojuje proti ďábelskému kostěji. Děj je složitě propleten vedlejšími zápletkami, které postupně řeší minulost postav, vztahy mezi hlavními hrdiny nebo skutečný cíl výprav.

Komiks je rozdělen do jednostránkových dílů, přičemž v každém je minimálně jeden vtipný prvek, dialog nebo alespoň poznámka. Děj je místy poněkud vleklý, ale občas se objevují díly, které vyřeší děj z okna na okno.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Hůlkový řád:[2] Roy Zelenojílec, Durkon Hromoštít, Vaarsuvis (zkráceně V.), Haley Hvězdotřpytná, Elan a Belkar Hořký Lísteček.

Čárový cech:[3] Nale, Sabina, Thog

Ostatní významné postavy: Xykon, Rudoplášť, Monster in the Darkness (příšera v temnotách, zkráceně MitD), Miko Miyazaki, Hinjo, Shojo, O-chul a Celie.

Publikace[editovat | editovat zdroj]

Stolní hra[editovat | editovat zdroj]

  • The Order of the Stick Adventure Game: The Dungeon of Dorukan.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.giantitp.com
  2. http://www.giantitp.com/comics/ootscast.html
  3. http://www.giantitp.com/comics/oots0044.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]