Hřib dřevožijný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxHřib dřevožijný
popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše houby (Fungi)
Třída stopkovýtrusé (Agaricomycetes)
Řád hřibotvaré (Boletales)
Čeleď hřibovité (Boletaceae)
Rod Buchwaldoboletus
Binomické jméno
Buchwaldoboletus lignicola
(Kallenb.) Pilát
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hřib dřevožijný (Buchwaldoboletus lignicola) je jedlá houba patřící do rodu Buchwaldoboletus. Objevuje se velmi zřídka, na asi 40 místech na světě.[zdroj?]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Klobouk je široký 3–8cm,[1] v mladém věku zaoblený, později se splošťuje do oblouku a má plstnatý povrch. Barva jeho povrchu se odvíjí od vlhkosti okolního prostředí, za sucha je žlutý, za vlhka žlutohnědý až hnědý. Při okrajích se stáčí k rourkám. Během raného vývoje hřibu nejde jasně oddělit klobouk a třeň.

Třeň mívá béžovou až hnědooranžovou barvu a občas se na ní vyskytují další nevyvinuté klobouky. Mívá jemnou vůni a nenápadnou chuť. Plodnice bývají 2–3 najednou a jsou podobné hřibu příživnému. Rourky jsou sbíhavé, 4–8 mm dlouhé, se žlutou barvou.[1]

Póry hřibu dřevožijného mají žlutou, při okrajích hnědou až rezavou barvu; při otlačení se barví do modra až modrozelena. Jsou drobné, při okrajích protáhlé. Tvoří několik různobarevných pásů na rubu klobouku. Od vnějšího okraje klobouku je to několikamilimetrový hnědý pás, který přechází do červeného, následně hnědorezavého a nakonec do žlutého, který pokrývá přibližně 2/3 celého rubu klobouku.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Hřib dřevožijný se vyskytuje od středních poloh až po podhorské oblasti[2] v jehličnatých nebo smíšených lesích, převážně na pařezech a kmenech jehličnanů (nejčastěji na smrcích a borovicích) výjimečně i na listnatých stromech.

Délka jeho výskytu se odvíjí od množství živin v pařezu nebo kmenu stromu a okolí. Je velmi vzácný, vyskytuje se pouze na 30-40 lokalitách na světě, které se našly po 30 letech pozorování, ale na těchto místech se nevyskytuje trvale a jeho výskyt je na rozdíl od jiných druhů hřibů velmi krátkodobý.

Velmi často se vyskytuje společně s hnědákem Schweintizovým.[3]

Objev a zařazení[editovat | editovat zdroj]

Druh byl poprvé objeven a popsán v roce 1924 mykologem německého původu Franzem Kallenbachem; tehdy ho popsal jako formu hřibu sírového, ale již v roce 1929 ho uznal jako samostatný druh Boletus lignicola, protože se samostatně vyskytoval ve třech lokalitách v Německu.

V roce 1969 byl českým mykologem Albertem Pilátem přeřazen do rodu Buchwaldoboletus.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Druh je evidován na Červeném seznamu v kategorii ohrožených taxonů (EN), což znamená, že jeho nález by měl být hlášen České mykologické společnosti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b http://www.ohoubach.cz/atlas-hub/detail/55/hrib-drevozijny/
  2. https://www.houbareni.cz/houba/hrib_drevozijny
  3. https://hobby.idnes.cz/hrib-drevozijny-buchwaldoboletus-lignicola-fm4-/atlas-hub.aspx?c=A110810_112208_atlas-hub_mot

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]