Hřbitovní kaple (Nová Víska)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hřbitovní kaple
v Nové Vísce
Místo, kde stávala hřbitovní kaple (2015)
Místo, kde stávala hřbitovní kaple (2015)
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Ústecký
Okres Děčín
Obec Dolní Poustevna
Lokalita Nová Víska
Souřadnice
Hřbitovní kaple v Nové Vísce
Hřbitovní kaple
v Nové Vísce
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie česká
Diecéze litoměřická
Vikariát děčínský
Farnost Lobendava
Status hřbitovní kaple
Užívání nelze využívat
Zánik 60. léta 20. století
Architektonický popis
Stavební sloh Neoklasicismus
Typ stavby kaple
Výstavba 1874
Specifikace
Umístění oltáře sever
Stavební materiál cihly
Odkazy
Adresa Nová Víska,
407 47 Dolní Poustevna
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hřbitovní kaple v Nové Vísce stála v severovýchodním rohu obecního hřbitova. Spolu s ním zanikla na počátku 60. let 20. století.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Obec Nová Víska si zbudovala vlastní malý hřbitov roku 1874 a spolu s ním vyrostla i nevelká hřbitovní kaple, umístěná v severovýchodním (pravém dolním) rohu. Vzhledem k velikosti obce nebyla kaple příliš často využívána, od roku 1890 navíc při smutečních obřadech sloužila také nedaleká kaple Nejsvětější Trojice. Situace se zásadně změnila po skončení druhé světové války a po vysídlení původních obyvatel. Nová Víska nebyla dosídlena, přesto byl hřbitov spolu s kaplí ještě v 50. letech 20. století občasně využíván. Kaple nebyla udržována a nejpozději počátkem 60. let 20. století zanikla (byla zbořena a materiál byl rozebrán). Do současnosti se zachovala pouze stavební parcela s několika kameny, která je v majetku města Dolní Poustevna.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Podobně jako další kaple v okolí, i hřbitovní kaple v Nové Vísce byla postavena v historizujícím slohu. Neoklasicistní stavba byla obdélného půdorysu, žlutě omítnutá. V průčelí byl umístěn trojúhelníkový štít s prostým křížem, po stranách průčelí stály dva pilastry s kamennými hlavicemi. Dveře byly obdélné, dřevěné, ohraničené šambránou. V bočních stěnách kaple byly umístěny dvojice sdružených, půlkruhově zakončených oken. Valbová střecha byla krytá břidlicí, v přední části z ní vybíhal malý čtyřboký sanktusník.

Hřbitov[editovat | editovat zdroj]

Hřbitov na Nové Vísce byl postaven roku 1874. Je obdélného tvaru, zasazený do mírného svahu. V dolní části byla umístěna brána, za kterou následovala cesta k velkému litinovému hřbitovnímu kříži. Plot kolem hřbitova byl dřevěný s kamennými sloupky. Hřbitov byl využíván ještě krátce po druhé světové válce, s vysídlením Nové Vísky byl však poničen, náhrobky a kříže byly rozkradeny a celý areál zpustl. Pravidelná údržba hřbitova začala až roku 2015.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • FIEDLER, Josef: Heimatskunde des politischen Bezirkes Schluckenau. Rumburg 1898

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]