Hôtel de Rohan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek pojednává o paláci v ulici Rue Vieille du Temple. Možná hledáte: Hôtel de Rohan-Guémené na náměstí Place des Vosges.
Hôtel de Rohan
Hôtel de Rohan.jpg
Základní informace
Sloh barokní architektura
Architekt Pierre-Alexis Delamair
Poloha
Adresa Quartier des Archives, FrancieFrancie Francie
Ulice Rue Vieille-du-Temple
Souřadnice
Další informace
Kód památky PA00086155
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hôtel de Rohan (Palác Rohanů) je městský palác v Paříži, který se nachází v historické čtvrti Marais ve 3. obvodu v ulici Rue Vieille-du-Temple č. 87. Dnes zde sídlí Francouzský národní archiv.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Palác byl postaven pro kardinála a štrasburského biskupa Armanda-Gastona de Rohan-Soubise v letech 1705-1707. Architektem budovy byl Pierre-Alexis Delamair (1675-1745). Napoleon Bonaparte zde roku 1808 zřídil císařskou tiskárnu, která zde sídlila do roku 1928. Od roku 1938 palác využívá společně s přilehlým Hôtel de Soubise Francouzský národní archiv, jsou zde uloženy písemnosti pařížských notářů a dále zde sídlí Musée de l'Histoire de France.

Od roku 1924 je palác chráněn jako historická památka. Nejcennějšími architektonickými prvky jsou klasicistní fasáda s portikem se sloupy a pilastry, bývalé stáje, jejichž portál zdobí basreliéf sochaře Roberta Le Lorraina (1666-1743), monumentální schodiště a soubor dřevěných plastik (tzv. kabinet opic) z roku 1750 s tématem cestování a exotiky.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Hôtel de Rohan při pohledu od zahrady