Héródés Antipas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rozdělení říše Héróda Velikého, růžově vláda Héróda Antipa

Héródés Antipas (před r. 20 př. n. l. – po r. 39 n. l.) byl syn Heroda Velikého. V Galileji a Pereji byl tetrarchou. Podle Nového zákona nechal popravit Jana Křtitele a podle pozdější tradice je totožný s Herodem, se kterým se setkal i Ježíš Kristus.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byl vychován v Římě. Založil město Tiberias jako své sídlo. Nakonec byl poslán do vyhnanství císařem Caligulou a tam také zemřel.

V křesťanství[editovat | editovat zdroj]

Podle evangelií nechal uvěznit Jana Křtitele, který mu vyčítal, že se oženil s Herodiadou. Její dcera (evangelii nejmenovaná) Salome zatančí na hostině a jako odměnu si přeje hlavu Jana Křtitele. Herodes jej pak nechal stít a hlavu přinést na míse.

Podle Lukášova evangelia se Ježíš Kristus setkal s jistým Héródem, kterého pozdější tradice identifikovala právě s Antipou. Setkal se s ním pouze jednou, a to když mu ho Pilát Pontský poslal, ať o něm rozhodne. Chtěl po něm, aby mu ukázal zázrak, ale když viděl, že pro něj nic neudělá, poslal ho zpět Pilátovi, ať si s ním dělá co chce. Ten ho pod nátlakem lidu nakonec nechal ukřižovat.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]