Gymnocalycium

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxGymnocalycium
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rodopsida)
Řád hvozdíkotvaré (Caryophyllales)
Čeleď kaktusovité (Cactaceae)
Rod Gymnocalycium
Pfeiffer
Druhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gymnocalycium je rod jihoamerických kaktusů. Mají kulovité tělo o průměru obvykle 4 až 15 centimetrů, vzácně až půl metru. Stonek je rozdělen do žeber, která mohou být plochá, rozdělená do hrbolů, nebo i vysoká ostrá (G. mihanovichii). Epidermis má často zbarvený,namodralý, nahnědlý, nebo matný povrch. Areoly jsou málo plstnaté a nesou trny různých tvarů, přilehlé, odstávající, přímé, prohnuté, jemné, silné. Otrnění může být velmi řídké až hrozivé a rostlinu zcela zahalující. Rostliny rostou soliterně, nebo mírně odnožují. Trsovitě roste G. bruchii. Květy vyrůstají z areol na temeni rostliny. Poupata, květy a plody jsou holé, bez chlupů a štětin, nesou pouze šupiny. Odtud název rodu Gymno = nahý, calix = kalich. Barva květů je bílá, růžová, purpurová, mnohdy s odlišně zbarveným jícnem nebo středním proužkem na okvětních lístcích. Několik málo druhů kvete žlutě. Květní trubka je většinou dlouhá. Rostliny jsou většinou cizosprašné. Semena mají různý tvar a byla u nich poprvé rozpracována daktyloskopie semen. Kořeny mohou být svazčité, ale i řepovité.

Hlavní oblast rozšíření je Argentina, část Uruguaye, Paraguay, jižní Bolívie a část Brazílie. Vyskytují se většinou v travnatých pampách. Některé druhy se rozšířily do hor, až do výšek 2000 metrů.

Dle různých taxonomů je počet druhů 80 až 150, stále jsou nalézány nové taxony.

Patří mezi nejoblíbenéjší kaktusy. Ve sbírkách jsou hojně zastoupeny, pro bezproblénové a nenáročné pěstování.

Kaktusy rodu gymnocalicium z Liberecké botanické zahrady
Kaktusy rodu gymnocalicium z Liberecké botanické zahrady
Kaktusy rodu gymnocalicium z Liberecké botanické zahrady

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Schütziana[editovat | editovat zdroj]

Gymnocalycium Online Journal

je mezinárodní, internetový, volně stažitelný časopis věnovaný rodu "Gymnocalycium". Vychází čtvrtletně od roku 2010. Kromě základní anglické verze je dostupný i v japonském překladu. Je pojmenován na počest JUDr. Bohumila Schütze, mezinárodně uznávaného brněnského odborníka na rod "Gymnocalycium". ISSN 2191-3099.