Gymnázium Zlín – Lesní čtvrť

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gymnázium Zlín- Lesní čtvrť
Zlín, Gymnázium Lesní čtvrť.JPG
Zkratka GYMZL
Právní forma příspěvková organizace
Zřizovatel Zlínský kraj
Datum založení 1936
IČO 00 559 105
IZO 102 319 863
REDIZO 600014363
Ředitel RNDR. Jan Chudárek
Zástupce Mgr. Pavel Simkovič
Adresa Lesní čtvrť 1364, 761 37 Zlín
Zeměpisné souřadnice
Počet žáků přibližně 1000
Oficiální web http://www.gymzl.cz
Obory vzdělávání
  • Gymnázium – všeobecné čtyřleté
  • Gymnázium – všeobecné osmileté
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gymnázium Zlín – Lesní čtvrť je první gymnázium ve Zlíně, vzniklo v roce 1936 a patří mezi jedna z nejprestižnějších v celé republice.

V letech 19982004 byl jeho ředitelem Mgr. Tomáš Zatloukal, který byl poté zvolen do evropského parlamentu. V současné době je ředitelem RNDr. Jan Chudárek.

Studium[editovat | editovat zdroj]

Druhy studia jsou čtyřleté (79-41-K/41) a osmileté (79-41-K/81) se všeobecným zaměřením.

Celková kapacita školy je 960 žáků. Průměrně zde každoročně studuje asi 900 studentů a vyučuje přibližně 70 pedagogů.

Studenti mají možnost širokého výběru volitelných předmětů (seminářů) s odborným zaměřením. Žáci 2. ročníku a sext si volí dva dvouleté semináře dotované dvěma hodinami týdně, třetí ročníky a septimy vybírají také dva semináře, jeden dvouhodinový a druhý čtyřhodinový. Nabídka volitelných předmětů je každoročně aktualizována, v současnosti je jich celkově nabízeno přes 50.

Škola nabízí také řadu nepovinných předmětů a zájmových útvarů (kroužků), například cizí jazyk včetně latiny, sborový zpěv, základy administrativy, tvůrčí psaní, jazyková kultura a rétorika, Global Classroom, debatní klub, přírodovědný klub, čtenářský klub, studentská televize, archeologie a útvary sportovních činností.

Škola je po přestavbě moderně vybavena, má více než 60 učeben, z nichž více než polovina je odborných. Tyto jsou vybaveny videem nebo DVD-přehrávačem, kamerou a televizemi či promítacím zařízením, poslechovou aparaturou, mapami a odbornou literaturou. Nově byly pořízeny také 2 interaktivní tabule k již dříve zakoupeným třem.

Žáci mají k dispozici školní knihovnu s přibližně 12 000 svazky a 6 PC s přístupem na internet. Také v učebnách informatiky je možný volný přístup na internet. Jedna z tělocvičen je vybavena horolezeckou stěnou a při učebnách výtvarné výchovy je keramická pec.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Škola se několikrát stěhovala, zprvu sídlila v areálu Baťových škol, poté například v areálu Baťových závodů. Roku 1961 se škola přesunula Lesní čtvrť a získala charakter výběrové školy připravující žáky pro studium na vysokých školách. V jeho areálu se nachází také zlínská hvězdárna, která byla v rámci rekonstrukce školy přestěhována a v podstatě znovu postavena.

Rekonstrukce[editovat | editovat zdroj]

Rekonstrukce měla čtyři etapy a proběhla mezi lety 2002 a 2006 s celkovými náklady necelých 200 milionů korun. Z původních osmi samostatných jednopatrových pavilonů byly tři zcela nově postaveny a jeden vyřazen. Pavilony se poté propojily krčky a vznikl tak jeden komplex, takže studenti již nepřechází mezi budovami. Celá rekonstrukce byla v souladu s moderními stanovami Evropské unie a byla také zvýšena celková kapacita.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]