Přeskočit na obsah

Gymnázium Kladno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gymnázium Kladno
Budova Gymnázia Kladno
Budova Gymnázia Kladno
Informace
ZkratkaGK
Právní formapříspěvková organizace
ZřizovatelStředočeský kraj
Datum založení1899
Počet žákůcca 600
Zaměstnanci
ŘeditelRNDr. Milena Minaříková
ZástupceRNDr. Jiří Mencl
Poloha
AdresaNám. Edvarda Beneše 1573, Kladno, 272 01, Česko (Budova Gymnázia Kladno)
Zeměpisné souřadnice
Map
Identifikátory
IČO61894435 (VR)
IZO000068772
REDIZO600006972
Oficiální webwww.gymnasiumkladno.cz
Kód památky21318/2-2884 (PkMISSezObrWD)
Obory vzdělání
Gymnázium 4leté, 8leté
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vstupní portál

Gymnázium Kladno je všeobecné gymnázium nacházející se v centru Kladna v secesní budově z roku 1905 postavené podle návrhu architekta Aloise Dryáka. Škola nabízí osmileté a čtyřleté denní studium. Je největší kladenskou školou, je dobře prostorově vybavená a má velkou žákovskou kapacitu – na škole je vedeno 8 tříd osmiletého studia (prima až oktáva) a dvanáct tříd čtyřletého studia (1. A, B, C až 4. A, B, C).

Představitelé města Kladna rozhodli o založení školy dne 25. října 1899 a přiznali finanční podporu na náklady na její vybavení a provoz. Původní oficiální název zněl C. k. státní reálka. K zahájení výuky došlo v září 1900 v prozatímní budově ve dvou třídách (celkem 48 žáků, věk studentů 11–15 let).

O tři roky později byla vyhlášena veřejná soutěž na stavbu nové budovy, vítězný projekt předložili Tomáš Amen a Alois Dryák. K zahájení stavby došlo v roce 1904, prováděla ji firma E. a L. Hrabě, vnější secesní úpravu fasády měl na starosti profesor Alois Bouda. Dne 12. září 1905 byla kolaudována a 20. září byla v nové školní budově zahájena výuka.

Po vyhlazení Lidic byly v roce 1942 do gymnázia na několik dní přivezeny a drženy lidické ženy a děti.

Škola je vybavena pro zajištění kvalitní výuky v rámci studijních plánů. Mnoho učeben je vybaveno počítačem s projektorem nebo videorekordérem s barevným televizorem, několik učeben disponuje interaktivní tabulí. Pro všechny vyučované předměty je k dispozici dostatek potřebných pomůcek.

Odborné laboratoře

[editovat | editovat zdroj]

Ve škole jsou odborné laboratoře pro výuku chemie, biologie a fyziky. K dispozici jsou základní pomůcky postačující pro samostatnou práci 8 nebo 16 jednotlivců či skupinek. Ve školním roce 2011/12 byla v rámci projektu MŠMT zmodernizována biologická laboratoř. Laboratoř byla dovybavena multimediálními pomůckami a novou literaturou.[1]

Dále škola disponuje dvěma počítačovými laboratořemi (každá pro 16 studentů) s připojením k internetu a nemalou softwarovou výbavou (software potřebný pro běžné používání PC a výukový software). Počítače používají operační systém Microsoft Windows. K dispozici je i scanner a tiskárna.

Jazykové učebny

[editovat | editovat zdroj]

Škola má několik odborných učeben pro výuku cizích jazyků. Tyto učebny vesměs disponují tímto vybavením: cizojazyčné materiály (plakáty, slovníky, knížky, časopisy apod.), interaktivní tabule a počítač, ozvučení systémem reproduktorů.

Tělocvičny

[editovat | editovat zdroj]

Ve škole jsou dvě tělocvičny, takže tělesná výchova chlapců i dívek může probíhat zároveň. Při vhodném počasí výuka probíhá také na školním dvoře.

  • Horní tělocvična je na místě bývalé školní kaple – dosud jsou zde vitráže v oknech a kůr. Používá se také pro různé školní akce, jako jsou koncerty, přednášky, apod.
  • Dolní tělocvična má veškeré běžné vybavení, navíc zde bylo v roce 2007 nainstalováno několik posilovacích strojů.

Učebny estetické výchovy

[editovat | editovat zdroj]
  • Učebna pro Estetickou výchovu – výtvarnou je vybavena nástroji i materiály pro běžné i méně běžné výtvarné techniky.
  • V učebně pro Estetickou výchovu – hudební je pianino a několik dalších hudebních nástrojů; také je zde tabule pro psaní not.
  • biologická – škola vlastní rozsáhlou sbírku biologických exponátů, zejména živočichů. Část sbírky je studentům přístupná v prosklených skříních na chodbách, zbytek je rozmístěn v učebnách a kabinetech biologie
  • mineralogická – obsahuje běžné horniny a nerosty a je částečně přístupná studentům
  • fyzikální – v prosklené skříni před učebnou fyziky je umístěna sbírka historických fyzikálních přístrojů, jako jsou např. magnetometr nebo Barlowovo kolečko

Školní knihovna zajišťuje především půjčování učebnic pro studenty nižšího gymnázia, disponuje však i omezeným množstvím titulů (knižních i zvukových), které jsou poskytovány studentům k zapůjčení. Jedná se zejména o tituly povinné či doporučené četby a slovníky.

Studenti mají k dispozici studovnu, kde mohou trávit volný čas před, během a po vyučování.

V suterénu má každý student k dispozici uzamykatelnou šatnovou skřínku pro ukládání oblečení a obuvi. Jednu skřínku obvykle sdílí dva studenti. Staré skřínky zamykané visacími zámky jsou postupně nahrazovány modernějšími a bezpečnějšími skřínkami s vlastním zámkem.

Stravování

[editovat | editovat zdroj]

Ve škole není jídelna, studenti mají čtyři možnosti, jak se stravovat: doma, v jídelně 2. základní školy, v jídelně SOSÍK či v jídelně YMCA. Ve škole je rozmístěno několik nápojových a prodejních automatů, v suterénu je školní bufet.

Ředitelé

[editovat | editovat zdroj]

Pedagogové

[editovat | editovat zdroj]

Významní absolventi

[editovat | editovat zdroj]

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • VEVERKOVÁ, Irena; ŽELEZNÝ, Zdeněk. Gymnázium Kladno : almanach ke 100. výročí školy. 1. vyd. Kladno: Gymnázium Kladno, 2000. 134 s. ISBN 80-238-5906-4. 
  • KOVAŘÍK, Jiří; SEIFERT, Josef; SLEPIČKA, Zdeněk. Kladno : zrcadlo času. 1. vyd. Praha: Josef Ženka, 2014. 366 s. ISBN 978-80-905570-3-1. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]