Gymnázium Boženy Němcové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gymnázium Boženy Němcové
ZkratkaGYBON
Právní formapříspěvková organizace
ZřizovatelKrálovéhradecký kraj
Datum založení19. června 1996
IČO62690043
REDIZO600011666
ŘeditelMgr. Jan Štěrba
ZástupceMgr. Iveta Jalůvková,

Mgr. Pavel Lehar,

Ing. Ondřej Rusek
AdresaPospíšilova 324/7, Hradec Králové, 500 03, Česko
Zeměpisné souřadnice
Map
Počet žáků512
Oficiální webwww.gybon.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gymnázium Boženy Němcové je veřejné gymnázium v Hradci Králové s jedním typem studia – šestiletým. Gymnázium bylo založeno roku 1978. Původně sídlilo v Šimkově ulici, po přesunu části studentů z Gymnázia J. K. Tyla se přestěhovalo do budovy bývalé základní školy v Pospíšilově ulici. Škola měla k roku 2017 zhruba 540 studentů v 18 třídách, které vyučovali 44 interní a čtyři externí učitelé.[zdroj?] Na škole působí pěvecký sbor Gybon a při škole také působí Klub rodičů a přátel. Gymnázium má uzavřeno partnerství se školami ve Würzburgu a v Lythamu.

Historie školy[editovat | editovat zdroj]

Historický pohled na školu z rohu Pospíšilovy a Šimkovy ulice

Gymnázium Velká ulice 3[editovat | editovat zdroj]

Gymnázium bylo založeno roku 1978 v reakci na potřebu vzniku druhého gymnázia v rostoucím městě. Do té doby jediné hradecké Gymnázium Josefa Kajetána Tyla už svou kapacitou nestačilo pokrývat poptávku po studiu gymnaziálního typu,[zdroj?] a proto bylo rozhodnuto o zřízení nové školy. První školní rok studovalo na gymnáziu celkem osm tříd, které byly převedeny z Gymnázia Josefa Kajetána Tyla a které vyučoval šestnáctičlenný pedagogický sbor, který do nově vzniklého gymnázia přešel taktéž z Gymnázia Josefa Kajetána Tyla.

Nové gymnázium působilo v tzv. pouchovské budově a podle adresy budovy bylo gymnázium pojmenováno – Gymnázium Velká ulice 3. Ředitelem se stal Vladimír Král, který společně s dalšími zaměstnanci školy během letních prázdnin roku 1978 pracoval na vybavení budovy pro účely výuky, aby bylo možné 1. září začít vyučovat studenty.[zdroj?]

Gymnázium v Šimkově ulici[editovat | editovat zdroj]

Ve školním roce 1980/81 byla část gymnázia přesunuta do části budovy ZŠ v Šimkově ulici, kterou bylo pro potřeby gymnázia možné uvolnit díky vzniku nových školních budov ve městě. Společně s přidělením nových prostor bylo do školy přesunuto dalších devět tříd z Gymnázia Josefa Kajetána Tyla společně s odpovídajícím počtem pedagogů. Výuka ve škole, která se nově jmenovala Gymnázium v Šimkově ulici, probíhala současné ve dvou budovách, které od sebe byly vzdáleny několik kilometrů, což bylo organizačně náročné.

Gymnázium v Pospíšilově třídě[editovat | editovat zdroj]

V roce 1983 se přestala používat pouchovská budova a proběhlo poslední stěhování školy, poté co gymázium získalo celou budovu zrušené základní školy na Pospíšilově třídě. Také toto stěhování bylo spojeno se změnou názvu školy na Gymnázium v Pospíšilově třídě. Budova bývalé základní školy plně nevyhovovala potřebám gymnaziální výuky, chyběly hlavně odborné učebny.[zdroj?] Díky přestavbám v následujících letech vznikly posluchárny a laboratoře chemie, fyziky nebo biologie, učebna jazyků a učebna výpočetní techniky. Rost počet žáků, ve školním roce 1986/87 studovalo na gymnáziu 770 studentů ve 24 třídách, což byly nejvyšší počty v historii školy.[zdroj?]

Gymnázium Boženy Němcové[editovat | editovat zdroj]

V roce 1991 došlo k přejmenování školy na Gymnázium Boženy Němcové, po debatě zvítězil tento název nad druhou možností, která název školy spojovala s osobností prof. Františka Drtiny.[zdroj?] Výnos Ministerstva školství z roku 1936 sice celý komplex budov pojmenoval „Školy prof. Drtiny“, nad pokračováním tradice pojmenování školy po tomto filosofovi a pedagogovi však zvítězila vazba na blízkou sochu spisovatelky Boženy Němcové, která se už od roku 1950 nacházela před budovou. V následujících letech proběhly další stavební úpravy. Byly vybudovány podzemní šatny a nový hlavní vstup do školy (při stavbě byla socha Boženy Němcové dočasně přemístěna) a došlo k úpravě prostor před školou. V okolí sochy proběhly sadové úpravy, přibyly lavičky a chodníky.

Od školního roku 1992/93 došlo k zavedení šestiletého studia, které nejprve doplnilo klasické studium čtyřleté a později se stalo jediným typem studia na Gymnáziu Boženy Němcové. Poslední absolventi čtyřletého studia maturovali v roce 2015. Od školního roku 2004/2005 byla rozšířena nabídka volitelných předmětů. Předposlední ročník studia má o šest hodin volitelných předmětů týdně a maturitní ročník dvanáct hodin. Zaveden byl také elektronický systém, který nahradil papírovou třídní knihu. V rámci rekonstrukce budovy školy přišla na řadu také výměna oken, která byla dokončena roku 2016.

Ve školním roce 2017/2018, ve kterém gymnázium oslavilo čtyřicáté výročí vzniku, studovalo ve škole v osmnácti třídách celkem 536 studentů, které vyučovalo 46 interních učitelů a 4 externí učitelé.[zdroj?]

Činnost[editovat | editovat zdroj]

Soutěže a olympiády[editovat | editovat zdroj]

Studenti gymnázia se každoročně zúčastňují zeměpisné olympiády, biologické olympiády, přírodovědného klokana, ekologické olympiády a Fyzikální olympiády. Téměř 20 let[zdroj?] škola zajišťuje organizaci krajských kol Matematické olympiády.

Žáci se dále účastnili soutěže KRNAPu pro mladé přírodovědce, kde opakovaně získali umístění ve zlatém pásmu[zdroj?] a mezinárodního projektu Naturnet v rámci programu pro vědu a výzkum (v letech 2002 – 2006), který se snaží o propojení biologických znalostí s jazykovými a IT technologiemi.

Francouzský jazyk[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1997 se ve výuce uplatňují divadelní techniky.[ujasnit][zdroj?] První skupina francouzského divadla vedená francouzskou lektorkou Brunhilde Gendras uvedla na Festivadle Brno 1999 La Fontainovy bajky, získala první cenu a reprezentovala ČR v La Roche-sur Yon na Festivale.[zdroj?] V roce 2003 byla skupině Atelier Théâtre Gybon udělena evropská jazyková cena Label za projekt Hrát francouzský jazyk.[1] Atelier Théâtre Gybon za dobu své existence uvedl na šedesát her.

Tvůrčí psaní[editovat | editovat zdroj]

Seminář tvůrčího psaní byl na Gymnáziu Boženy Němcové založen v roce 2008 a prošla jím řada studentů, mezi nimi např. autoři Ondrej Macl nebo David Kořínek. V rámci semináře vychází od roku 2008 almanachy studentských textů, které na hodinách semináře vznikaly. V letech 2010 a 2011 vyhrál školní internetový časopis Punkl celostátní soutěž Časopis roku vyhlašovanou magazínem Topzine.cz.[2] Od roku 2010 pořádá škola seminář pro studenty i pro veřejnost Setkání s dobrým čajem a s literaturou aneb Gybon Tea Party. Od roku 2012 je akce zařazena do programu Východočeského uměleckého maratonu Střediska východočeských spisovatelů.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Hospodářské noviny. 19. 2. 2004, s. titul=Hledání účinných metod vyučování. Dostupné online. 
  2. Nejlepší školní časopis na webu má královéhradecké gymnázium. Novinky.cz [online]. BORGIS, 26. 11. 2010. Dostupné online. 
  3. Gybon Tea Party. [online]. Středisko východočeských spisovatelů, 2014-10-30 [cit. 2021-06-06]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]