Gustavo Gutiérrez

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gustavo Gutiérrez
Gustavo gutierrez.jpg
Narození 8. června 1928 (91 let)
Lima
Bydliště Peru
Alma mater Universidad Nacional Mayor de San Marcos
Institut catholique de Paris
Papežská univerzita Gregoriana
Catholic University of Lyon
Zaměstnavatel University of Notre Dame
Ocenění Premio Príncipe de Asturias de Comunicación y Humanidades (2003)
Premio Nacional de Cultura (Peru) (2012)
honorary doctorate of the National University of San Marcos
rytíř Čestné legie
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ69818926
… více na Wikidatech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gustavo Gutiérrez Merino OP (* 8. června 1928 Lima) je peruánský teolog, příslušník dominikánského řádu, zakladatelská osobnost teologie osvobození.

Vystudoval medicínu na Národní univerzitě svatého Marka v Limě a teologii na Katolické univerzitě v Lovani a Katolické univerzitě v Lyonu, roku 1959 byl vysvěcen na kněze. Jeho myšlení výrazně ovlivnily zkušenosti z pastorační činnosti v chudinských čtvrtích. V roce 1973 vydal svoji stěžejní práci Teología de la liberación. Vychází v ní z velikonoční symboliky vzkříšení, kterou aplikuje na sociální a politické poměry latinskoamerických zemí: „Kristus se stal člověkem v těchto všeobsáhlých dějinách, které nejsou dějinami na okraji konkrétního lidského života. Jeho osvobozující čin je středem historického vývoje lidstva. Proto je boj za spravedlivou společnost ve vlastním smyslu součástí dějin spásy.“[1] Víra v Království Boží je podle něj logicky spojena s usilováním o spravedlivější uspořádání společnosti. Gutiérrez byl obviňován ze sympatií k marxismu a z usilování o násilnou změnu poměrů; na to odpověděl: „Násilí tu už je, je institucionalizované a my máme právo se bránit.“[2]

Gutiérrez obdržel za svou činnost Řád čestné legie a Cenu knížete asturského, byl zvolen členem American Academy of Arts and Sciences. Je profesorem na University of Notre Dame, založil teologický časopis Concilium a institut zabývající se odkazem Bartolomé de las Casas, angažoval se také v Křesťanské mírové konferenci.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]