Guru Nának

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Guru Nának
Mural painting of Guru Nanak from Gurdwara Baba Atal Rai.jpg
Narození15. dubna 1469
Nankana Sahib
Úmrtí1539 (ve věku 69–70 let)
Kartarpur
NárodnostPandžábci
Povoláníguru
NásledovníkGuru Angad Dev
Nábož. vyznáníSikhismus
Manžel(ka)Mata Sulakhni
DětiSri Chand
Lakhmi Das
RodičeMata Tripta
PříbuzníBebe Nanaki (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Guru Nának, též Báb Nának či jen Nának, (20. října 14697. května 1539) byl zakladatel sikhismu. Je považován za prvního z deseti guruů sikhismu. Sikhové věří, že jeho duch později vstoupil do devíti dalších guruů. Napsal 974 hymnů, které jsou jádrem svatého textu sikhismu - Guru Granth Sahib.

Narodil se v dnešním Pákistánu. Jeho rodiče byli oba hinduisté a patřili k obchodní kastě. O jeho životě pojednávají hagiografické texty zvané Janamsakhis. Byly však napsány většinou delší čas po Nánakově smrti, byť to někteří z autorů popírají, a jsou plné zázraků a legend. Jak bývá obvyklé, čím mladší texty jsou, tím více zázraků obsahují. Roku 1487 se Nanak oženil, jeho syn Šrí Chand (* 1494) se stal zakladatelem asketické sekty Udasi. Nának hodně cestoval. Navštívil Tibet, jižní Asii a Arábii. Na většině míst vedl diskuse. Přispělo to zřejmě k synkretickému charakteru jeho učení. Religionisté jeho učení většinou chápou jako pokus sladit hinduismus a islám.[1] Obvyklou teorií též je, že byl Nának ovlivněn deistickou skupinou uvnitř hinduismu – hnutím Bakhti, které uctívalo nirguni (beztvarého boha). S tímto hnutím byli spojeni nejspíše Nánakovi rodiče.

Učil o jediném Bohu, který přebývá ve všech svých stvořeních a tvoří věčnou pravdu. Zdůrazňoval jednotu celého lidstva, a to že všechny lidské bytosti mohou mít přímý přístup k Bohu bez rituálů nebo kněžích. Odmítal rozdělení na život světský a duchovní, žádal duchovní praxi prostřednictvím všednodenních úkonů a práce. Tradice rozlišuje tři způsoby, jak lze sikhismus praktikovat: 1) pomoc potřebným, 2) živit se bez vykořisťování a podvodu, 3) rozjímat o Božím jménu za účelem ovládnutí pěti lidských slabostí.

Vedle sikhů je Guru Nának ctěný i hinduisty a súfisty. Nának hluboce zasáhl do dějin Paňdžábu, historického území, které se dnes rozkládá na území Pákistánu i Indie.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Guru Nanak Dev na anglické Wikipedii.

  1. Nanak | Indian religious leader. Encyclopedia Britannica. Dostupné online [cit. 2018-06-08]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]