Gurobi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Gurobi
Vývojář Gurobi Optimization
Aktuální verze 3.0 (2.6.2010)
Operační systém Windows, Linux, Mac OS X 10.6 (Snow Leopard)
Typ softwaru matematické optimalizace
Licence proprietární
Web [1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gurobi je komerční software pro řešení rozsáhlých úloh lineárního programování, který spadá do kategorie tzv. řešičů. Program podporuje i řešení smíšeně celočíselných úloh. Název Gurobi vznikl spojením počátečních písmen jeho tvůrců Zonghao Gua, Edwarda Rothberga a Roberta Bixbyho. Bixby je mj. zakladatelem optimalizačního řešitele pro lineární úlohy nazvaného CPLEX a Gu s Rothbergem vedli vývoj CPLEXu téměř 10 let.

Gurobi byl od svého počátku programován tak, aby využíval výhod procesorů o více jádrech. Gurobi je při řešení smíšeně celočíselných úloh srovnatelný s výkonem již zavedených řešitelů: Ve srovnání s CPLEX, "Gurobi řeší smíšené celočíselné úlohy rychleji na jedno-procesorových PC..., Gurobi umí dobře paralelně rozložit úlohy..., celkový čas řešení je s Gurobi menší... a Gurobi je velmi dobrý v hledání přípustných celočíselných řešení." [1],[2] Gurobi obsahuje také prostředí pro tvoření skriptů v jazyce Python. [3]

Ve srovnání s jinými optimalizačními softwary, cena řešitele Gurobi nezáleží na počtu procesorů PC, na kterém bude provozováno.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. článek "Less is more" na Intechne, (30. 01. 2009)
  2. test rychlosti řešitelů na stránkách Arizona State University, (9. 05. 2009)
  3. článek Gurobi do hodiny, (08. 05. 2009)

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gurobi na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]