Gurama velká

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxGurama velká
alternativní popis obrázku chybí
Gurama velká
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídapaprskoploutví (Actinopterygii)
Řádostnoploutví (Perciformes)
Podřádlabyrintky (Anabantoidei)
Čeleďguramovití (Osphronemidae)
Rodgurama (Osphronemus)
Binomické jméno
Osphronemus goramy
Lacepède, 1801
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gurama velká (Osphronemus goramy) je labyrintní paprskoploutvá ryba z čeledi guramovití. Pochází ze sladkých vod jihovýchodní Asie. Její české rodové i latinské druhové jméno je odvozeno od domorodého jména. Ve své domovině se jedná o významnou konzumní rybu.[2]

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

[3]

Význam pro člověka[editovat | editovat zdroj]

Gurami bakar – gurama na grilu, Jáva

Gurama velká, která dorůstá až 70 cm, je ve své domovině považována za významnou konzumní rybu. Její oblíbena pro kvalitu svého masa. Francouzi si guramu oblíbili natolik, že ji uměle vysadili na mnoha místech svého koloniálního impéria. Neúspěšně se pokusili guramu introdukovat i do jižní Francie. Stejně tak se nezdařil pokus o introdukci v Kalifornii.

Gurama velká se chová i v akváriích. Dospělé ryby se vzhledem ke své velikosti hodí pouze do obřích nádrží. Mláďata zakoupená ve velikosti několika centimetrů mohou ale neznalé akvaristy nepříjemně překvapit svým rychlým růstem. Nebezpečná je v tomto směru zejména záměna mladých guram s o mnoho menším čichavcem čokoládovým.[4] Zatímco mláďata mohou být agresivní, dospělé guramy jsou velmi klidné a mírumilovné a jsou proto oblíbenými chovanci ve velkých společenských výstavních nádržích.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-23]
  2. http://www.fishbase.org/summary/Speciessummary.php?id=498
  3. Report of the Commissioner of Agriculture for the Year 1866. Washington: Government Printing Office, 1867. Dostupné online. Kapitola The gourami - Its habitat, or native country, s. 417-423. (anglicky) 
  4. RIEHL, Rüdiger; BAENSCH, Hans A. Aquarium Atlas. Svazek 1. Shelburne: Microcosm, 1997. ISBN 3-88244-050-3. S. 652. (anglicky) 
  5. ČERMÁKOVÁ, Martina. Gurama velká aneb ryba s tlamou Homera Simpsona [online]. iDNES.cz, 2009-04-01 [cit. 2010-04-09]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]