Guntram Bohatý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Guntram Bohatý (německy Guntram der Reiche, latinsky Guntradamus dives) (*? - † 973) byl říšský hrabě v oblasti Breisgau a je považován za praotce rodu Habsburků.

Životopis

Guntram, později zvaný Bohatý, pocházel z Eberhardské větve významného říšského rozrodu Etichonů, který byl pravděpodobně fransko - burgundsko - vizigótského původu a jehož dominium leželo na území dnešního Alsaska a Porýní.

Přes svůj význam a vliv byl Guntram na říšském sjezdu v srpnu 952 v Augsburgu obviněn ze zrady a byla mu na příkaz samotného císaře odňata velká část jeho majetku. Přesto si udržel určitý vliv a majetek, ale vliv srovnatelný s původní pozicí získali až Guntramovi vnuci, z nichž Radbot, hrabě klettgauský založil opatství Muri, které se později stalo místem odpočinku prvních Habsburků a i díky tomuto spojení je Guntram považován za praotce rodu Habsburků. Taktéž je Radbot jedním z možných zakladatelů hradu Habichtsburg, který dal později jméno slavnému rodu Habsburků, ale jeho účast na tomto aktu není jistá a alternativní teorie hovoří o tom, že hrad Habischtsburg založil až Werner I. Habusburský.

Hlavním důkazem pro tvrzení, že Guntram Bohatý je předkem rodu Habsburků jsou právě zápisy v opatství Muri, ale i přes tyto záznamy není zcela jisté, zda byl opravdu Guntram předkem rodu Habsburků, ale jeví se jako nejpravděpodobnější a historicky doložený.

Potomci

O Guntramových potomcích není příliš věrohodných informací, ale předpokládá se, že měl 3 syny - Lancelin (Landold) (*955/960 - † 991), Eberhard a Kancelin, přičemž ale Lancelin a Kancelin jsou někdy pokládáni za jednu a tutéž osobu.