Gulf Oil Corporation

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Gulf Oil Corporation
Založeno 1901
Zakladatelé William Larimer Mellon, Jr.
Sídlo Pittsburgh
Oblast činnosti petrochemický průmysl
Majitel Hinduja Group
Oficiální web www.gulfoilltd.com
Zánik 1984
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gulf Oil Corporation byla společnost obchodující s ropnými produkty. Společnost byla roku 1985 prodána firmě Chevron.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie do druhé světové války[editovat | editovat zdroj]

Gulf Oil Corporation vznikla expanzí původní petrolejářské společnosti J. M. Guffeye založené roku 1901. Později ve stejném roce byla v Port Arthuru založena Gulf Refining Company of Texas za účelem úpravy a prodeje surové ropy. Pouze díky kvalitnímu managementu překonaly obě společnosti počáteční krizi zapříčiněnou vysokými investicemi a snižováním odbytu ropy během prvních pěti let. V roce 1906 se část produkce přesunula do Oklahomy, kde byla zformována dceřiná společnost Gypsy Oil Company. Během následujících dvaceti let produkce společnosti neustále rostla a expandovala skoro do všech hlavních petrolejářských oblastí USA, Mexika a Venezuely.

Organizace společnosti byla typická spojením procesu produkce surové ropy a prodeje hotových produktů. Koncem dvacátých let se společnost rozhodla rozšířit prodejní kapacity. Částečně kvůli tomu byla společnost prudce zasažena ekonomickou depresí a skončila roku 1931 poprvé ve ztrátě. To vedlo ke změně vnitřní organizace společnosti (pronájem servisních stanic nezávislým provozovatelům, oddělení hlavních oblastí – produkce, transport, úprava, prodej). Další prosperitu společnosti podpořila zejména velká poptávka po ropě během druhé světové války.

Historie po druhé světové válce[editovat | editovat zdroj]

V roce 1950 měla společnost třicet dva tisíc spoluvlastníků, čtyřicet tři tisíc zaměstnanců, deset tisíc mil potrubí a operovala v USA, Venezuele, Kuvajtu, Kanadě. Během padesátých let se Gulf spojil s B. F. Goodrich Company a vytvořili Gulf-Goodrich Chemicals, koupili Warren Petroleum Corporation a navýšil svůj podíl v British American Oil Company. Mezníkem ve vývoji marketingu společnosti se stal rok 1966, kdy Gulf docílil pokrytí všech kontinentálních států USA servisními stanicemi. V roce 1967 začal Gulf podnikat v oblasti nukleární technologie v rámci dceřiné společnosti Gulf General Atomic Incorporated. Od roku 1968 sloužila Gulfu největší loď na světě, tanker Universe Ireland.

Společnost se dostala do problémů v 70. letech, protože se někteří z vrcholných manažerů zapletli do nelegálních politických machinací. V roce 1975 skončila také dlouhodobá spolupráce s Kuvajtem, kde byl zestátněn petrolejářský průmysl. Přestože Gulf ztratil mnoho svých ropných rezerv, byl v roce 1983 stále jednou ze šesti největších ropných společností v USA. Roku 1985 byl managementem odsouhlasen prodej Gulfu společnosti Chevron.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]