Guido da Siena

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Guido da Siena
Madona s nápisem, ze San Domenica, Siena
Madona s nápisem, ze San Domenica, Siena
Narozeníkolem 1230
Siena, Itálie
Úmrtíkolem 1290
Siena, Itálie
Povolánímalíř
Významná dílaMadonna and Child with four Saints
Madonna a dítě
Nativity
The Presentation at the Temple
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Guido da Siena, latinsky Guido de Senis (kolem 1230 Siena, kolem 1290 Siena) byl významný italský malíř rané gotiky 13. století (ducenta), byzantské tradice.

Život[editovat | editovat zdroj]

Historikové umění jej podle stylového i restaurátorského rozboru desítky deskových obrazů považují za žáka či spolupracovníka Duccia di Buoninsegna, zakladatele Sienské školy gotické chrámové malby, která v sobě zahrnovala silnou byzantskou tradici (lat.: maniera graeca). O Guidově životě není téměř nic známo, pravděpodobně celou svou kariéru pracoval v Sieně, zhruba mezi léty 1250 až 1290.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Život Kristův a Mariin[editovat | editovat zdroj]

Guidovo autorství a spolupráce se sienským malířem Dietisalvim di Speme byly připsány 13dílnému cyklu deskových obrazů z Mariina a Kristova života, které původně tvořily polyptych, oltářní retábl v kostele v toskánské obci Badia Ardenga, nedaleko Montalcina. Většina desek se dochovala v Sieně a je vystavena v tamní Pinakotéce, další dva jsou v Louvru v Paříži, dva v Lindenau, po jednom v Altenburgu, v Univerzitním muzeu umění v Princetonu a v muzeu v Kateřinském konventu v Utrechtu.

Madona ze San Domenico v Sieně[editovat | editovat zdroj]

Malířovo jméno se odvozuje z latinského nápisu na obraze trůnící Panny Marie z klášterního kostela dominikánů San Domenico v Sieně. Nápis je vepsán do spodního černého lemu Mariiných šatů. Tím nápisem o sobě obraz říká (v českém překladu): Guido ze Sieny mne namaloval v příjemných dnech, kdy Krista nesužovalo žádné utrpení, léta Páně tisícího dvoustého dvacátého prvního. (Latinsky: ME GUIDO DE SENIS DIEBUS DEPINXIT AMENIS: QUEM XR[ISTU]S LENIS NULLIS VELIT A[N]GERE PENIS A[N]NO.D[OMINI].M[ILLESIMO].CCXXI). Letopočet je chybný, toho roku Guido ještě nežil. Obraz byl počátkem 14. století zčásti přemalován, také nápis byl druhotně upravován, část se signaturou se však na základě restaurátorského průzkumu barevných vrstev obrazu považuje za původní.[1]

Z cyklu Život Mariin a Kristův[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Duccio. Alle origini della pittura senese, catalogo della mostra (Siena 2003-2004), Silvana, Milano 2003. ISBN 88-8215-483-1

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]