Guido Starhemberg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Guido Starhemberg
Guido von Starhemberg.jpg

Narození11. listopadu 1657
Štýrský Hradec
Úmrtí7. března 1737 (ve věku 79 let)
Vídeň
RodičeBartholomäus Starhemberg
PříbuzníMaxmilián Adam Starhemberg a Heinrich Franz Starhemberg (sourozenci)
Profesepolitik, aristokrat a voják
PodpisGuido Starhemberg, podpis
CommonsGuido von Starhemberg
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrabě Guido Starhemberg (také Guidobald; 11. listopadu 1657, Graz7. března 1737 Vídeň) byl císařským vojevůdcem z rodu Starhembergů.

Život[editovat | editovat zdroj]

Během obléhání Vídně (1683) bojoval s vyznamenáním jako pobočník svého bratrance Ernsta Rüdigera Starhemberga. Po osvobození Vídně se připojil k bojující armádě v Uhrách a účastnil se následujících bitev: 1686 obléhání Ofenu, 1687 v bitvě u Moháče, obléhání a dobytí Bělehradu (6. září 1688), dále se účastnil bitev u Slankameu a Zenty.

Po vypuknutí válek o španělské dědictví odešel s Evženem Savojským do Itálie, zde se zúčastnil bitvy u Luzzary a následně převzal od roku 1703 velení a zabránil spojení Francouzů s Bavory. Kvůli neshodám s Viktorem Amadeem II. byl nahrazen polním maršálem Wirichem Daunem.

V roce 1708 převzal velení nad jednotkami válčícími ve Španělsku a i přes minimální podporu vedl válku s úspěchy. V roce 1710 vstoupil po úspěšných bojích v bitvách u Almenary a Saragossy do Madridu. Po bitvě u Villaviciosa byl nucen ustoupit do Barcelony. Zde se stal vicekrálem a kvůli nedostatku podpory se nechal v roce 1713 převézt se zbytkem vojska na anglických lodích do Janova. Pak žil ve Vídni.

Během válek s Turky v letech 1716 až 1718 převzal za nepřítomnosti prince Evžena prezidentství dvorské vojenské rady. Zemřel 7. března 1737 jako guvernér Slawonie.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Alfred von Arneth: Das Leben des kaiserlichen Feldmarschalls Grafen Guido Starhemberg. Gerold, Wien 1853, online.
  • Alfred Ritter von Arneth: Starhemberg, Guidobald Graf von. In: Allgemeine Deutsche Biographie (ADB). Band 35, Duncker & Humblot, Leipzig 1893, S. 473–480

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]