Guggenheimovo muzeum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Guggenheimovo museum z Páté avenue

Guggenheimovo muzeum čili The Solomon R. Guggenheim Museum v New Yorku je jedna z nejznámějších galerií moderního umění. Stojí na rohu Páté Avenue a 89. Street, mezi Central Park a East River v horním Manhattanu.

Později vznikla další muzea Guggenheimovy nadace v Benátkách, Bilbao, Berlíně, Las Vegas a Guadalajara v Mexiku.

Galerie uvnitř

Muzeum a budova

Muzeum založila a od roku 1937 spravuje nadace Solomon R. Guggenheima a Guggenheimovy sbírky tvoří jeho základ. Z podnětu pozdější ředitelky muzea H. von Rebay začal Guggenheim počátkem 30. let sbírat moderní umění. Nakoupil díla V. Kandinského a mnoha dalších, roku 1937 založil Guggenheimovu nadaci (Solomon R. Guggenheim Foundation) na podporu moderního umění a roku 1939 otevřel v New Yorku Museum of Non-Objective Art, kde zpřístupnil své sbírky. Roku 1943 pověřil architekta Frank Lloyd Wrighta, aby navrhl novou budovu muzea. Dnešní Guggenheimovo muzeum bylo postaveno teprve po jeho smrti v letech 1956-1959.

Nápadná a provokativní spirálovitá budova je v ostrém kontrastu k pravoúhlým krabicím ve svém okolí a vyvolala zprvu kritiku. Galerie je i uvnitř uspořádána do spirály bez oken a i když má dost světla z centrální kopule, obrazy se musí osvětlovat uměle. V roce 1992 k ní přibyla vyšší a pravidelná věž podle návrhu G. Siegela. Tento celek dnes patří k „ikonám“ města New Yorku, velmi často se filmuje a podobně.

Sbírky

Kopule

Jádrem sbírek Solomon R. Guggenheim Museum je původní sbírka Guggenheimova, orientovaná hlavně na „abstraktní“ umění. Z obrazů V. Kandinského jsou zde například obrazy V černém čtverci [1] a Kompozice 8 [2] z roku 1923. Dále je zde Kontrast forem [3] od F. Légera nebo Robert Delaunay Simultánní okno [4]. Později ale kupoval Guggenheim i díla M. Chagalla, například Paříž viděná oknem [5] a Zelený houslista [6].

Z pozůstalosti obchodníka Karla Nierendorfa získalo muzeum v roce 1948 730 předmětů, mimo jiné 110 děl Paula Klee, 24 od L. Feiningera, 18 Kandinských, šest Chagallů a dva obrazy Joana Miró. Oskar Kokoschka zde zastupuje Expresionismus a M. Beckmann Surrealismus. Ze soch je zde Adam a Eva [7] od C. Brancusiho a mnoho dalších. Cézannův Muž se založenýma rukama z roku 1899 překračuje hranici 20. století.

Nákupem Thannhauser Collection se roku 1963 se sbírky rozšířily o díla impresionistů: Kopce u Saint-Rémy od Vincent van Gogha, Haere Mai od Paul Gauguina, Před zrcadlem od Édouard Maneta a Pissarrova Krajina u Pontoise z roku 1867, zatím nejstarší obraz sbírky. Od P. Picassa je zde Le Moulin de la Galette [8], Žena se žlutými vlasy [9] a Harmonikář [10], takže Guggenheim má jednu z největších veřejných sbírek tohoto malíře.

Od počátku 90. let se sbírka rozšířila o díla minimalistického a konceptuálního umění i o fotografie.

Na internetu

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Guggenheimovo muzeum na Wikimedia Commons

Další Guggenheimova muzea:

  • [11] Guggenheim Bilbao
  • [12] Peggy Guggenheim, Benátky
  • [13] Guggenheim Berlin
  • [14] Guggenheim Las Vegas

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Solomon R. Guggenheim na německé Wikipedii (číslo revize nebylo určeno)Šablona {{Překlad}} požaduje zadat hodnotu do parametru „revize“!.