Grosser Bösenstein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Grosser Bösenstein
Grosser Pölsenstein
Großer Scheibelsee, Bösenstein.jpg
Vrchol 2448 m n. m.
Prominence 634 m
Poznámka nejvyšší vrchol Rottenmanských Taur
Poloha
Světadíl Evropa
Státy Rakousko Rakousko
Pohoří Nízké Taury
Souřadnice
Grosser Bösenstein
Grosser Bösenstein
Hornina břidlice
Povodí Enns
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Grosser Bösenstein (v překladu Velký zlý kámen) je nejvyšší vrchol Rottenmanských Taur patřících do pohoří Nízké Taury. Vrchol je díky vysoko položené Tauernské silnici (silniční sedlo Hohentauern) jedním z nejsnáze dostupných vrcholů pohoří. Většinou je výstup na Grosser Bösenstein spojován s přechodem této části Nízkých Taur. Jedná se o technicky jednoduchou túru pro široké spektrum vysokohorských turistů.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Vrchol leží západně od vysokohorské silnice spojující město Trieben se sedlem Hohentauern (1 274 m) v Rottenmannských Taurech v Rakousku, ve spolkové zemi Štýrsko. Jedná se o kulminační bod krátkého hřebene Trieben Tauern, táhnoucího se od Grosser Bösensteinu až k úpatím hor nad městem Rottenmann v údolí Ennstal.

Výstup a náročnost[editovat | editovat zdroj]

Výstup je možný z několika stran. Jedna varianta je ze silničního sedla Hohentauern přes chatu Edelrauterhütte (1 725 m) a druhý je hřebenem Trieben přes vrcholy Steinerness Manndl a Hochhaide. V prvním případě se jedná o snadnou vysokohorskou turistiku. Přechod celého hřeben Rottenmannských Taur je klasickým trekem (nedostatek ubytovacích zařízení, malá frekvence turistů) ve velehorském terénu. Náročný je závěrečný přechod mezi Sonntagskarspitze a Grosser Bösensteinem, který je místy dost technický a exponovaný.

Délka: Hohentauern - Edelrauterhütte (1,30 hod.) - Kleiner Bösenstein - Grosser Bösenstein (2,30 hod.) - sestup (3,30 hod.) Celkem 7,30 hod. Hřebenovka z Rottenmannu zabere přibližně 8-10 hod.

Chaty[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]