Großer Bösenstein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Grosser Bösenstein)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Großer Bösenstein
Großer Pölsenstein
Gr.Bösenstein
Großer Bösenstein od jezera Großer Scheibelsee

Vrchol 2448 m n. m.
Prominence 634 m
Poznámka nejvyšší vrchol Rottenmanských Taur
Poloha
Světadíl Evropa
Stát RakouskoRakousko Rakousko
Pohoří Nízké Taury
Souřadnice
Großer Bösenstein
Großer Bösenstein
Hornina břidlice
Povodí Enns
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Großer Bösenstein (v překladu Velký zlý kámen) je nejvyšší vrchol Rottenmanských Taur patřících do pohoří Nízké Taury. Vrchol je díky vysoko položené Tauernské silnici (silniční sedlo Hohentauern) jedním z nejsnáze dostupných vrcholů pohoří. Většinou je výstup na Großer Bösenstein spojován s přechodem této části Nízkých Taur. Jedná se o technicky jednoduchou túru pro široké spektrum vysokohorských turistů.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Vrchol leží západně od vysokohorské silnice spojující město Trieben se sedlem Hohentauern (1 274 m) v Rottenmannských Taurech v Rakousku, ve spolkové zemi Štýrsko. Jedná se o kulminační bod krátkého hřebene Trieben Tauern, táhnoucího se od Großer Bösensteinu až k úpatím hor nad městem Rottenmann v údolí Ennstal.

Výstup a náročnost[editovat | editovat zdroj]

Výstup je možný z několika stran. Jedna varianta je ze silničního sedla Hohentauern přes chatu Edelrauterhütte (1 725 m) a druhý je hřebenem Trieben přes vrcholy Stein am Mandl a Hochhaide. V prvním případě se jedná o snadnou vysokohorskou turistiku. Přechod celého hřeben Rottenmannských Taur je klasickým trekem (nedostatek ubytovacích zařízení, malá frekvence turistů) ve velehorském terénu. Náročný je závěrečný přechod mezi Sonntagskarspitze a Großer Bösensteinem, který je místy dost technický a exponovaný.

Délka: Hohentauern - Edelrauterhütte (1.30 hod.) - Kleiner Bösenstein - Großer Bösenstein (2.30 hod.) - sestup (3.30 hod.) Celkem 7.,30 hod. Hřebenovka z Rottenmannu zabere přibližně 8-10 hod.

Chaty[editovat | editovat zdroj]

  • Edelrauterhütte (1 725 m)
    Chata leží nad jezerem Kleiner Scheiblsee. Založena v r. 1925. V roce 1964 byla ze sedla Hohentauern k chatě vystavěna mýtná silnice (5 km). Kapacita chaty je 70 lůžek. Je ve vlastnictví spolku Alpenverein.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]