Grigorij Fedorovič Krivošejev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Grigorij Fedorovič Krivošejev
Narození 15. září 1929 (88 let)
Iskitim
Alma mater Vojenská akademie generálního štábu Ozbrojených sil Ruské federace
Ocenění Řád Říjnové revoluce
Řád rudého praporu
Řád rudé hvězdy
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Generál Grigorij Fedorovič Krivošejev (rusky: Григорий Федорович Кривошеев; * 15. září 1929) je ruský generálplukovník (penzionovaný v roce 1992) a historik, který se systematicky zabývá zkoumáním veřejnosti nepřístupných archivů týkajících se carské a později Rudé armády. Je členem-korespondentem a profesorem ruské Akademie vojenských věd a kandidátem věd.

Život[editovat | editovat zdroj]

Krivošejevova vojenská kariéra zahrnuje všechny vojenské hodnosti, vojínem počínaje a generálplukovníkem konče, účastnil se války v Afghánistánu. Vrcholem Krivošejevovy kariéry byla funkce náčelníka GOMU GŠ (Hlavní organizačně-mobilizační správy Generálního štábu).

Od roku 1992 stojí v čele skupiny vojenských historiků, která vydala několik knih, jejichž účelem je očistit konflikty 20. století, v nichž ruská a sovětská vojska účinkovala, od propagandistického zkreslování a vyčíslit jejich skutečné ztráty a další statistické údaje.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • KRIVOŠEJEV, Grigorij Fedorovič, a kol. Гриф секретности снят: Потери Вооруженных Сил СССР в войнах, боевых действиях и военных конфликтах:. [s.l.]: Воениздат, 1993. 370 s. ISBN 5-203-01400-0. 
  • KRIVOŠEJEV, Grigorij Fedorovič, a kol. Россия и СССР в войнах XX века: Потери вооруженных сил: Статистическое исследование. Москва: Олма-Пресс, 2001. Dostupné online. 
  • Великая Отечественная война в цифрах и фактах (Velikaja Otečestvenaja vojna v cifrach i faktach)
  • Великая Отечественная на земле российской (Velikaja Otečestvenaja na zemje rossijskoj)