Grigorij Fedorovič Krivošejev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Grigorij Fedorovič Krivošejev
Narození 15. září 1929 (88 let)
Iskitim
Alma mater Vojenská akademie generálního štábu Ozbrojených sil Ruské federace
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Generál Grigorij Fedorovič Krivošejev (rusky: Григорий Федорович Кривошеев; * 15. září 1929) je ruský generálplukovník (penzionovaný v roce 1992) a historik, který se systematicky zabývá zkoumáním veřejnosti nepřístupných archivů týkajících se carské a později Rudé armády. Je členem-korespondentem a profesorem ruské Akademie vojenských věd a kandidátem věd.

Život[editovat | editovat zdroj]

Krivošejevova vojenská kariéra zahrnuje všechny vojenské hodnosti, vojínem počínaje a generálplukovníkem konče, účastnil se války v Afghánistánu. Vrcholem Krivošejevovy kariéry byla funkce náčelníka GOMU GŠ (Hlavní organizačně-mobilizační správy Generálního štábu).

Od roku 1992 stojí v čele skupiny vojenských historiků, která vydala několik knih, jejichž účelem je očistit konflikty 20. století, v nichž ruská a sovětská vojska účinkovala, od propagandistického zkreslování a vyčíslit jejich skutečné ztráty a další statistické údaje.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • KRIVOŠEJEV, Grigorij Fedorovič, a kol. Гриф секретности снят: Потери Вооруженных Сил СССР в войнах, боевых действиях и военных конфликтах:. [s.l.]: Воениздат, 1993. 370 s. ISBN 5-203-01400-0. 
  • KRIVOŠEJEV, Grigorij Fedorovič, a kol. Россия и СССР в войнах XX века: Потери вооруженных сил: Статистическое исследование. Москва: Олма-Пресс, 2001. Dostupné online. 
  • Великая Отечественная война в цифрах и фактах (Velikaja Otečestvenaja vojna v cifrach i faktach)
  • Великая Отечественная на земле российской (Velikaja Otečestvenaja na zemje rossijskoj)