Greta Böselová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Greta Böselová
Narození 9. května 1908
Elberfeld (dnes Wuppertal), Německo
Úmrtí 3. května 1947
Hameln, Německo
Národnost Německá
Známá jako Dozorkyně v koncentračním táboře Ravensbrück
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Greta Böselová také Grete Boeselová (* 9. května 1908 Elberfeld (dnes Wuppertal) - 3. května 1947 Hameln) byla během druhé světové války dozorkyně v německém koncentračním táboře Ravensbrück.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Greta Böselová se narodila v Elberfeldu v Německu, kde se vyučila jako zdravotní sestra. V srpnu 1944 se stala táborovou dozorkyní v Ravensbrücku. V listopadu 1944 měla Böselová patřit mezi zaměstnance, kteří se účastnili selekce vězňů pro plynovou komoru nebo pro převoz do koncentračního tábora Uckermark.

Po pochodu smrti vězňů z Ravensbrücku při blížícím se osvobození sovětských vojsk Rudé armády Böselová utekla z tábora společně s manželem. Později byla zatčena britskými vojsky.

Böselová společně s dalšími ženskými dozorkyněmi včetně Dorothey Binzové byla obviněna v procesu Ravensbrück, který se konal od prosince 1946 do února 1947 v německém Hamburku. Soud zjistil, že se dopustila týrání, vraždy a účasti na selekci vězňů do plynových komor. Byla popravena za své zločiny dne 3. května 1947 v 9:55 ve vězení v Hamelnu.


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Greta Bösel na anglické Wikipedii.