Green New Deal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: Zelená dohoda pro Evropu.

Green New Deal (GND, česky přibližně Nová zelená dohoda) je navrhovaný ekonomický pobídkový program v USA, který se snaží řešit jak změnu klimatu tak ekonomickou nerovnost ve společnosti. Jménem se tento program inspiroval Rooseveltovým programem New Deal.[1] Zastánci GND chtějí, aby byl implementován Rooseveltovským přístupem k ekonomice (participace státu na „zelených pobídkách“) se zavedením nových technologií jako obnovitelné zdroje energie a optimalizace zdrojů.

Green New Deal v původním anglickém znění má jen 14 stran textu. Z nich prvních sedm, tedy zhruba polovina, popisuje aktuální ekologické problémy a následky v případě jejich ignorování; druhá polovina pak nastiňuje možnosti, jak řešení těchto problémů napojit na ekonomiku, zaměstnanost, úlohu státu, řešení sociální nerovnosti a další. Green New Deal není ani neobsahuje konkrétní řešení ekologické krize, je to nezávazná koncepce, v jejímž rámci by mohly být systematicky řešeny problémy spojené s globálním oteplováním/změnou klimatu.

Ve Spojených státech má Grean New Deal největší podporu u progresívních politiků, tzv. Justice Democrats, u korporátních demokratů má jen vlažnou, ne příliš pronikavou podporu a téměř zcela je tento program odmítán mezi republikány a obecně konzervativci. Green New Deal představili demokraté za Massachusetts a New York, Ed Markley a Alexandria Ocasio-Cortezová – ta byla dlouhé měsíce po představení GND soustavně atakována na republikánské voliče orientovaným kabelovým televizním kanálem Fox News coby „radikálně extrémistický“, „protiamerický“, „hysterie“, „utopistický horor“, včetně vymyšlených fám, že GND zbankrotuje a zničí celou zemi, bude znamenat zákaz konec konzumace masa a konec letecké dopravy.[2][3] Tyto útoky ale přispěly k přenesení tohoto programu do povědomí konzervativních posluchačů. V nadcházejících prezidentských volbách voliči považují životní prostředí (po reformě zdravotní péče, infrastruktury a sociální spravedlnosti) za jedno z nejdůležitějších témat. Z demokratických prezidentských kandidátů v USA GND podporují například Bernie Sanders a Elizabeth Warren, nepodporuje ho Joe Biden.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]