Granulační tkáň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Granulační tkáň na poraněném prstu

Granulační tkáň je tkáň vytvářející se při hojení ran při procesu nazývaném granulace. Granulační tkáň je složena zejména z vaziva a nově utvořených cév. Tato tkáň přerůstá přes poškozená místa v ráně a vede k jejímu zahojení. Granulace je průvodní projev zdravého hojení.[1][2]Někdy mohou nastat jevy při kterých se granulační tkáně vytvoří málo = hypogranulace, což způsobí delší a horší hojení se rány, při kterém se epitelové buňky nemohou zatáhnout. Hypergranulace je naopak stav kdy je granulační tkáně vytvořeno moc a ta pak vyčnívá ven z rány. Většinou se řeší chirurgický zákrokem.

Vzhled a vlastnosti granulační tkáně[editovat | editovat zdroj]

Zdravá granulační tkáň je růžová až červená, lesklá, se zrnitou strukturou. Je bohatě prokrvená, při poranění snadno krvácející.[3][4] Tmavé zabarvení svědčí o špatném krevním zásobení nebo infekci.[5]

Průběh hojení rány[editovat | editovat zdroj]

Ke granulaci dochází při proliferaci ve druhé fázi hojení rány, následující po čisticím období, zánětlivé fáze. Granulace se začíná za normálních okolností projevovat nejdříve po 3 dnech od poranění, vrcholu dosahuje kolem 10. dne a do 30 dnů od poranění se rána zacelí. Ránu při hojení postupně od okrajů vyplňuje granulační tkáň, tvoří se v ní nové krevní cévy a vzniká síť vláken kolagenu. Tato tkáň slouží následně jako podklad pro epitelizaci, tedy vznik nové krycí tkáně.[5][6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Velký lékařský slovník. Granulační tkáň, granulace [online]. 2008 [cit. 2014-12-21]. Dostupné online. (česky) 
  2. Atlas of pathology: Granulation tissue [online]. 2004, rev. 01.30.2009 [cit. 2014-12-21]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. MAČÁK, Jirka et al. Patologie. Praha: Grada Publishing, 2012. ISBN 978-80-247-3530-6. (česky) 
  4. VYTEJČKOVÁ, Renata. Moderní přístupy k péči o rány [online]. Lf UK. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-12-21. (česky) 
  5. a b Phases of wound healing [online]. CliniMed, 2014 [cit. 2014-12-21]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Ošetřování ran: granulační fáze [online]. Dostupné online.