Grand Bohemia (loď)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Grand Bohemia je motorová vyhlídková loď typu aquacabrio. Vyrobila ji německá loděnice Bolle (Schiffswert Bolle) v Derbenu (obec Elbe-Parey ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko) pro Pražskou paroplavební společnost a.s. a společnost Prague Boats s.r.o. Na vodu byla spuštěna 30. dubna 2014. Spolu s lodí Bohemia Rhapsody představuje nejmodernější a nejnovější osobní loď v Praze. Grand Bohemii lze spatřit na okružních vyhlídkových plavbách, stejně jako na plavbách spojených s pronájmem lodi pro různé společenské a firemní akce.

Loď Grand Bohemia, 19. března 2015

Historie[editovat | editovat zdroj]

Loď Grand Bohemia byla prvním projektem, který společnosti Prague Boats s.r.o. a Pražská paroplavební společnost a.s. realizovaly společně s německou loděnicí Bolle v Derbenu. Výsledkem jejich spolupráce se stala moderní jednopalubová loď postavená pro podmínky vyhlídkových plaveb v Praze na Vltavě.

Stavba této lodi byla zahájena 1. ledna 2014 a dokončena po 120 dnech 30. dubna 2014, kdy byla také spuštěna na vodu. Majitelem loděnice zodpovědným za celý projekt je Mario Bolle, autorem designu lodi byl konstruktér loděnice Marcel Bolle a úpravy interiéru provedla architektka Vera Hampl. Loď připlula po Labi a Vltavě do Prahy za čtyři dny. Na cestě dlouhé 520 km ji vlekl remorkér Beskydy. Grand Bohemia byla slavnostně představena 7. května 2014 v Praze v přístavišti na Kampě.[1] Pokřtění lodi proběhlo 16. května při příležitosti Svatojánských slavností Navalis a osobně se ho ujal kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský a primas český.[2]

Technický popis[editovat | editovat zdroj]

Loď Grand Bohemia. Pohled z Rašínova nábřežíJiráskovu mostu, 3. srpna 2016.

Loď Grand Bohemia je postavena jako jednopalubová loď (tzv. aquacabrio) s vyvýšenou kormidelnou a panoramatickým výhledem. Paluba lodi je zastřešena posuvnou prosklenou střechou, díky níž je možné palubu kdykoli okamžitě zastřešit nebo naopak přeměnit na otevřenou vyhlídku. Výkonná klimatizace umožňuje výbornou viditelnost skrz střechu i při deštivém počasí. Díky klimatizaci a temperování je loď schopná celoročního provozu. Další inovací je bezobslužná, plně automatizovaná strojovna. Paluba je také dobře izolovaná od hluku a vibrací motoru. Chod motoru je i tak velmi tichý a má nízké emisní hodnoty. Výkon motoru Volvo Penta D7A představuje 226 koní, tedy 169 kW. Loď dosahuje rychlosti až 20 km/hod. Lodní šroub má pět listů. Grand Bohemia patří k nejrychlejším lodím ve své kategorii. Maximální kapacita představuje 160 osob. Loď je 37,59 metrů dlouhá a 5,68 metrů široká. Výtlak je 76,5 tuny.[3]

Využití[editovat | editovat zdroj]

Grand Bohemia kotví v ekologickém přístavišti na Kampě, odkud se vydává na pravidelné vyhlídkové plavby po Praze. Loď bývá také často pronajímána pro soukromé plavby, jako jsou firemní akce, konference a různá společenská setkání. Grand Bohemia poskytuje i plný gastronomický servis formou cateringu. Během plavby je možné poslouchat výklad o pražských památkách v osmi světových jazycích.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Slavnostní představení lodi Grand Bohemia [online]. Praha: Prague Boats, 2015, rev. 2015 [cit. 2015-11-10]. Dostupné online. 
  2. Svatojánské Navalis na Vltavě [online]. Praha: Prague Boats, 2014, rev. 2014 [cit. 2015-11-10]. Dostupné online. 
  3. Loď Grand Bohemia [online]. Praha: 2014, rev. 2015 [cit. 2015-11-10]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]