Grafenried

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lučina
GrafenriedLucina 047.jpg
Lokalita
Obec Nemanice
Okres Domažlice
Zeměpisné souřadnice
Lučina
Lučina
Další údaje
Zaniklé obce.cz 3011
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Grafenried, či po druhé světové válce krátce Lučina, byla obec v okrese Domažlice. Ležela při současných česko-bavorských hranicích západně od Nemanic, do jejichž katastru dnes patří, a zanikla v padesátých a šedesátých letech 20. století v důsledku tvorby hraničního pásma. Zbylo po ní jen několik zřícenin.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Grafenried byl původně bavorskou vesnicí. První zmínky o něm pocházejí z roku 1282. V roce 1764 došlo k úpravě česko-bavorské hranice, kterou byla severní část vesnice připojena k Čechám. Jižní část zůstala v Bavorsku jako Untergrafenried. Reforma církevní správy následovala 44 let později: v roce 1808 přešel Grafenried zpod správy řezenské diecéze pod diecézi českobudějovickou.

Podle sčítání obyvatel v roce 1930 žilo v Grafenriedu 244 obyvatel, z toho čtrnáct Čechů. Význam nevelké obce zvyšoval poměrně využívaný hraniční přechod a farní kostel[1]. Po druhé světové válce byla drtivá většina obyvatel násilně vysídlena, následné dosídlení bylo pouze částečné. Obec dostala nové jméno Lučina. Počátkem padesátých let dvacátého století muselo obyvatelstvo v důsledku vytvoření přísně střeženého hraničního pásma odejít.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. kostel sv. Jiří v databázi Poškozené a zničené kostely, kaple a synagogy v České republice

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]