Grafenried

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lučina
GrafenriedLucina 047.jpg
Lokalita
Obec Nemanice
Okres [[Okres Domažlice|Domažlice]]
Zeměpisné souřadnice
Lučina
Lučina
Další údaje
Zaniklé obce.cz 3011
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Grafenried, či po druhé světové válce krátce Lučina, byla obec v okrese Domažlice. Ležela při současných česko-bavorských hranicích západně od Nemanic, do jejichž katastru dnes patří, a zanikla v padesátých a šedesátých letech 20. století v důsledku tvorby hraničního pásma. Zbylo po ní jen několik zřícenin.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Grafenried byl původně bavorskou vesnicí. První zmínky o něm pocházejí z roku 1282. V roce 1764 došlo k úpravě česko-bavorské hranice, kterou byla severní část vesnice připojena k Čechám. Jižní část zůstala v Bavorsku jako Untergrafenried. Reforma církevní správy následovala 44 let později: v roce 1808 přešel Grafenried zpod správy řezenské diecéze pod diecézi českobudějovickou.

Podle sčítání obyvatel v roce 1930 žilo v Grafenriedu 244 obyvatel, z toho čtrnáct Čechů. Význam nevelké obce zvyšoval poměrně využívaný hraniční přechod a farní kostel[1]. Po druhé světové válce byla drtivá většina obyvatel násilně vysídlena, následné dosídlení bylo pouze částečné. Obec dostala nové jméno Lučina. Počátkem padesátých let dvacátého století muselo obyvatelstvo v důsledku vytvoření přísně střeženého hraničního pásma odejít.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. kostel sv. Jiří v databázi Poškozené a zničené kostely, kaple a synagogy v České republice

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]