Přeskočit na obsah

Gotthold Eisenstein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gotthold Eisenstein
Narození16. dubna 1823
Berlín
Úmrtí11. října 1852 (ve věku 29 let)
Berlín
Příčina úmrtítuberkulóza
Alma materHumboldtova univerzita
Vratislavská univerzita
Povolánímatematik
ZaměstnavatelHumboldtova univerzita
Oceněníčestný doktor Vratislavské univerzity
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ferdinand Gotthold Max Eisenstein (16. dubna 1823, Berlín11. října 1852, Berlín) byl německý (pruský) matematik židovského původu. Přispěl zejména k teorii čísel a matematické analýze.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jeho rodina ještě před jeho narozením konvertovala od judaismu k protestantismu. Měl šest sourozenců, ale všechny zahubil zápal mozkových blan – on jediný tuto nemoc v dětství přežil. Odmala projevoval matematický a hudební talent (od raného dětství se věnoval hře na klavír).

Studoval na Gymnáziu Friedricha Wilhelma, později na Gymnáziu Friedricha Werdera v Berlíně. Již na gymnáziu se věnoval problematice diferenciálního počtu. Roku 1843 začal studovat na Univerzitě Friedricha Wilhelma v Berlíně (dnes Humboldtova univerzita). Již během prvních let studia publikoval 25 článků v matematickém časopise Augusta Leopolda Crella (např. o kvadratické, bikvadratické a kubické reciprocitě). Crell byl z nadaného studenta nadšený a představil ho Alexanderu von Humboldtovi. Ten se stal Eisensteinovým učitelem a podporovatelem, zajistil mu u pruské vlády několik stipendií, bez nichž by extrémně chudý Eisenstein sotva mohl dostudovat. Seznámil ho rovněž s Karlem Friedrichem Gaussem (roku 1844).

Po skončení studií začal Eisenstein na berlínské univerzitě ihned učit a roku 1847 zde byl jmenován profesorem matematiky. Roku 1848 byl – byť na pouhý jeden den – uvězněn za podíl na revolučních událostech, jež toho roku zmítaly Berlínem. Ač šlo spíše o přehmat, neboť Eisenstein nebyl příliš politicky angažovaný (byť byl v zásadě republikánem), poznamenalo to jeho zdraví a přišel kvůli incidentu o státní stipendium, navzdory Humboldtovým protestům. Přesto právě v té době vytvořil důležité práce o prvočíslech.

Jeho finanční situace se zlepšila teprve tehdy, když byl roku 1851 na Gaussovu přímluvu zvolen členem akademie věd v Göttingenu. Rok poté byl zvolen rovněž členem Pruské akademie věd a umění. Krátce na to však zemřel na tuberkulózu, v 29 letech. V čele pohřebního průvodu šel 83letý Humboldt, učitel, který přežil svého žáka.

Ohlas[editovat | editovat zdroj]

Historik matematiky Eric Temple Bell rozšířil pověst, že Gauss pronesl větu "Existovali jen tři matematici, kteří tvořili dějiny: Archimedes, Newton a Eisenstein" ("Es habe nur drei epochebildende Mathematiker gegeben: Archimed, Newton, Eisenstein"). Nejspíše ji však takto nikdy nevyslovil, pochází patrně od Moritze Cantora, Eisensteinova žáka.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gotthold Eisenstein na anglické Wikipedii.


Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]