Gottfried van Swieten

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gottfried van Swieten
SwietenFromBeethovenHausBonn.jpg
Narození 29. října 1733
Leiden
Úmrtí 29. března 1803 (ve věku 69 let)
Vídeň
Rodiče Gerard van Swieten
Funkce vyslanec
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Baron Gottfried van Swieten (29. října 1733 Leiden29. března 1803 Vídeň) byl rakouský diplomat a knihovník nizozemského původu, mecenáš hudby v Habsburské monarchii.

Život a působení[editovat | editovat zdroj]

Dětství strávil v Holandsku, kde se narodil v rodině lékaře Gerarda van Swietena. Když se roku 1745 jeho otec stal osobním lékařem císařovny Marie Terezie, přiestěhoval se do Vídně. Byl vychován v jezuitských školách, působil jako diplomat v Bruselu, Paříži, Varšavě a v letech 1770-1777 v Berlíně. Po návratu do Vídně byl prefektem Císařské dvorské knihovny a předsedou dvorské cenzurní komise.

Hudba[editovat | editovat zdroj]

Spolupracoval a znal se s řadou skladatelů a hudebníků jako Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart či Ludwig van Beethoven. Swietenovi je věnována Beethovenova Symfonie č. 1 C dur (opus 21).

Zásadním způsobem ovlivnil tvorbu W. A. Mozarta, protože ho seznámil s hudbou a kompozicemi barokních mistrů, především Johanna Sebastiana Bacha a Georga Friedricha Händela. Pozdější skladby W. A. Mozarta jsou tak více polyfonní a využívají kontrapunktických forem, jako je například fuga.

Swieten se podílel také na vzniku jednoho z největších děl Josepha Haydna, Rakouské císařské hymny, a napsal text k Haydnovu oratoriu "Roční období".

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný, heslo van Swieten, Gottfried. Sv. 24, str. 466

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]