Lolita (móda)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Gothic Lolita)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sweet lolita

Lolita fashion (ロリータ・ファッション), Rorīta fasshon, Lolita, Rori je módní styl mladých dívek (většinou 15-30 let), který čerpá inspiraci z viktoriánské doby a rokoka (mnohdy tak některým připomíná šatičky porcelánových panenek). Snahou "lolitky" je vypadat co nejroztomileji, případně působit jako elegantní dáma ze starých časů (většinou však nemá působit sexy). Nemá nic společného se stejnojmenným románem od V. Nabokova - Lolita.

Hlavním znakem této módy je sukně se spodničkou sahající ke kolenům. Šaty mají většinou hodně volánků a/nebo krajek, některé modely působí starodávně či temně, jiné naopak velmi sladce a roztomile, oblíbená je také kombinace se stylem steampunk. Velkou inspirací je viktoriánská doba a rokoko. Na hlavě nosí široké ozdobné čelenky z krajek a drobných ozdob (např. látkových růžiček, drobných mašliček, oblíbené jsou i perličky apod. Tento typ doplňků se mezi lolitkami nazývá "headdress"), velké ozdobné mašle, malinké korunky, kloboučky či čepičky, které se většinou nedávají doprostřed hlavy, ale na stranu, ozdobné hřebínky s květinami, pírky či síťkou, některé dívky nosí i (tzv.) bonnet. Pod šaty se nosí spodnička, je to nutnost, bez které se žádná lolita neobejde. Oblíbené jsou vzorkované podkolenky, zdobené boty na platformě, případně nízké "školní" boty (tzv. "mary janes"). Běžné jsou zdobené halenky s kulatým límečkem, trička s roztomilými potisky, u některých stylů také korzety.

Jako doplňky s sebou často nosí krajkovaná paraplíčka a vějíře, na fotkách či na srazech můžeme narazit i na lolitky s plyšáky (nejčastěji medvídky nebo králíčky), nebo porcelánovými panenkami. Oblíbené jsou také taštičky ve tvaru srdíček, kabelky s mašlemi apod. Na krku nosí většinou starodávné kameje, korálky, perličky, krajky, u některých stylů i chokery.

Většina dívek se takto obléká jen na srazy, nebo na cony, na nichž lze potkat i fanoušky anime. Některé skupinky děvčat v tomto oblečení chodí po hradech a zámcích, kde se fotí. Některé chodí takto i do školy a do práce.

Právě v Japonsku, které je kolébkou tohoto stylu, je "lolita" nejoblíbenější, ale v poslední době tato móda proniká i na jiné kontinenty, samozřejmě také do Evropy.

Časopis Gothic & Lolita Bible se zabývá čistě jen touto módou. Vychází nepravidelně a obsahuje množství fotografií, různé střihy, návody a módní tipy. Od roku 2007 vychází i anglická verze tohoto časopisu. Taktéž je hodně populární časopis Gosu Rori, který se zaměřuje na střihy šatů.

Pro některé lolitky však není tato móda pouze záležitostí oblečení, ale také životním stylem. Tyto dívky se snaží se působit jemně, elegantně a distingovaně, vyhýbají se vulgární mluvě, nechovají se hrubě, chtějí působit ženským dojmem. Často se zajímají o hudbu, divadlo, literaturu a jiné formy umění, některé se rády věnují šití a/nebo vaření.

Rozdělení stylů[editovat | editovat zdroj]

Dívka/Lolita v Praze.

Hlavní styly

 • Gothic Lolita (Gosurori) - Asi nejznámější podstyl z celého módního odvětví. Šaty tohoto stylu jsou nejčastěji v černé barvě, případně jde o kombinaci černé s jinou barvou(nejčastěji bílá, červená, fialová a modrá). Mezi oblíbené doplňky patří například přívěšky s křížky, obojky, zvířecí lebky, headdressy ve tvaru rakví apod.
 • Sweet Lolita (Amairori, Sladká lolita) - Velmi sladký a dívčí styl. Mohou připomínat i malou holčičku. Převažují světlé a pastelové barvy, tj. bílá, růžová, bledě modrá, světle zelená, červená, šaty mívají velké množství krajek a volánů. Oblíbené jsou potisky cukroví, ovoce a roztomilých zvířátek...
 • Bittersweet Lolita ( hořkosladká lolita ) - Styl, kde gothic a sweet splynou. Jde o většinou černé šaty s pastelovým potiskem nebo sweet prvky. Bittersweet lolita je temná avšak sladká v jednom.
 • Classic Lolita - Styl, který je nejvíce inspirován historickými oděvy. Krajky jsou zde většinou nahrazené volány, střihy i barvy jsou velmi decentní a elegantní. Nejčastějšími barvami bývají starorůžová, černá, bílá, hnědá, krémová, tmavě zelená, tmavě modrá apod.
 • Punk Lolita - Více moderní lolita šaty. Inspiraci čerpá ze stylu visual kei. Tartanové (kárované) vzorky, nepravidelný střih šatů, většinou kombinace s černou barvou, potisky na šatech.
 • Hime Lolita - Lolita ve stylu princezny. Používají hlavně světlé barvy. Šaty mají spoustu krajek a volánků, jsou bohatě zdobené. Ve vlasech mají Hime Lolity korunku nebo květiny. Chodí v botách na podpatku a mají bohatě zdobené nehty. Mohou mít i dlouhé šaty. Vlasy si upravují do loken.
 • OTT lolita ( over the top) - Lolita s množstvím doplňků. Inspirací je další z Harajuku módních stylů - Decora. OTT je typická pro sweet (velká mašle/ headdress a k tomu perličky a sponky ve vlasech, přívěsky,prstýnky a náramky, brože...), ale v dnešní době už je častá i ott classic a ott gothic. V zahraničí je tento styl velmi populární.

Další styly

 • Casual Lolita - Jednoduché všední modely, obvykle obyčejné tričko s potiskem (krátký rukáv, může být i výstřih) a málo zdobená sukně se spodničkou, případně nějaké drobné lolita doplňky.
 • Wa-Lolita - Lolita šaty připomínající japonské kimono. Mají velmi široké rukávy, pás obi, široké rukávy a sukni se spodničkou.
 • Sailor Lolita - Styl inspirovaný japonskými školními uniformami, které připomínají námořnické oblečky.
 • Kurorori - Lolitka celá v černém.
 • Shirorori - Lolitka celá v bílém.
 • Erololi - Sexy verze lolity. Obvyklé jsou korsety, krajky, bombarďáčky - přesto má však dívka vypadat pouze vyzývavě, nikoliv obscénně.
 • Guro Lolita - Hlavně umělecký styl využívaný pro dramatické fotky - jde o dívku v nejčastěji bílých lolita šatech, které jsou zacákané krví, či působí podobně dramatickým stylem.
 • Qi-Lolita - Styl inspirovaný čínskou módou. Typické prvky jsou vysoké rovné límce, zapínání šikmo na boku či výstřih ve tvaru kapky.
 • Country Lolita - Šaty mají často ovocné potisky a místo kabelky si berou country lolity proutěné košíky. Převažující barvy jsou bílá, růžová, krémová a světle modrá.

Pro pány

 • Kodona - „mladý princ“. Halenky s volány a kalhoty, které končí u kolenou, pod nimi punčocháče či nadkolenky. Tento styl však nosí spíše dívky, třebaže jde o pánský styl.
 • Dandy - Střídmá kodona, muž takto oblečený má spíše připomínat mladého aristokrata, časté jsou cylindry, kapesní hodinky, dlouhá saka a kalhoty, vesty, polobotky.
 • Ouji - Znamená princ. Často používaný termín, který znamená totéž co "kodona".
 • Elegant Gothic Aristocrat - Styl založený umělcem Manou. Jde o "gotického aristokrata", tedy častá je kombinace černé a bílé, oblečení je velmi elegantní, výjimkou nejsou ani dlouhé sukně.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]