Gothic

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
O současné subkultuře pojednává článek Gotické hnutí.
Gothic
Gothic
Gothic
Vývojář Piranha Bytes
Vydavatelé Europe Egmont Interactive
USA Xicat Interactive
Distributor Egmont Group (e)
Série Gothic (e)
Poslední verze 1.08k
Platformy Windows
Datum vydání Německo 15. března 2001
USA 23. listopadu 2001
Žánr RPG
Módy hra jednoho hráče (e)
Média CD (2) nebo DVD (1)
Systémové
požadavky
PentiumII 400 MHz CPU
128 MB RAM
16 MB GPU s DirectX7
700 MB HD
Ovládání klávesnice a myš
Teen PEGI 12 USK 12
Data mohou pocházet z datové položky.

Gothic je singleplayerová počítačová hra z žánru RPG, kterou vydala německá společnost Piranha Bytes. První vydání bylo 15. března 2001, po kterém následovalo severoamerické vydaní o deset měsíců později 23. listopadu 2001 a nakonec polské vydání 28. března 2002. V sérii celkem vyšly čtyři díly a dva datadisky.

Hra dostávala kladné hodnocení od kritiků (průměrně 80 %); 81/100 na Game Rankings a Metacritic. Kritici hru chválili za příběh, interakci s prostředím u ostatních herních postav a grafiku. Hra byla ale kritizována za obtížné ovládání a v té době vysoké systémové požadavky.

Gameplay[editovat | editovat zdroj]

Bezejmenný hlavní hrdina vržený do kolonie plní úkoly a získává zkušenosti, za které si může zlepšovat své vlastnosti, jako je například síla či obratnost. Hra je unikátní tím, že není jasně dán hlavní cíl hry, na který však bystrý hráč brzo sám přijde. Dále hra obsahuje spoustu vedlejších (nepovinných) úkolů, které dělají dohrání hry výrazně delší a zajímavější.

Engine[editovat | editovat zdroj]

V Piranha Bytes pracovali více než čtyři roky na vývoji technologii ke hře Gothic. Engine, který je ve hře použit, byl vytvořen kompletně in-house (v Piranha Bytes) a jeho modifikovaná verze byla použita ve hře Gothic II. Pouze tyto dvě hry používají tento engine. Tento engine má jméno ZenGin, protože technologie je založená na souborech s příponou *.zen.

Vydání a distribuce[editovat | editovat zdroj]

Gothic byl poprvé vydán 15. března 2001 v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Tato verze byla vydávána firmou Egmont Interactive. Severoamerické vydání vydalo Xicat Interactive, Inc. a následovalo tak po více než půl roce 23. listopadu 2001. V únoru 2006 bylo oznámeno mezinárodní znovu-vydání jako příprava na Gothic 3. V kurzu znovu-vydání se objevila anglická demoverze a je dostupné na oficiálních stránkách. Demo obsahuje část první kapitoly. V Německu a některých ostatních zemích je také dostupné ve sběratelské edici, spolu s Gothic II, Gothic II – The Night of The Raven a Gothic – Fan Edition, navíc obsahující oficiální mapu kolonie, stejně jako řadu bonusů.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Prolog[editovat | editovat zdroj]

Království Myrtana vede zoufalou válku se skřety. Jediná zbraň, kterou proti skřetům má, je magická ruda, jež je těžena na ostrově Khorinis. Aby se získalo více rudy, byli do dolů posílání zločinci včetně těch, co spáchali menší zločiny. Král Rhobar II. povolal nejmocnější mágy říše (6 z Kruhu Ohně, 6 z Kruhu Vody a jednoho, který usměrňoval a řídil jejich síly, byl to Xardas), aby údolí, kde se nacházely doly, ohradili magickou bariérou, čímž znemožnili trestancům uprchnout. Něco však narušilo jejich magický rituál a bariéra se rozrostla více než měla, dokonce pohltila i samotné mágy. Trestanci potom zabili své stráže, jež byli chyceni bariérou také. Někteří z nich pokračovali v práci pro krále, ti založili starý tábor a byli vedeni Gomezem. Vězeň jménem Lee založil nový tábor a hledal možnost, jak prolomit bariéru s pomocí vodních mágů. Ostatní se připojili k bažinatému táboru a modlili se k bohu, jehož nazývali Spáč, aby je osvobodil. Jejich vůdcem byl Y'Berion.

Počátek[editovat | editovat zdroj]

Hlavní hrdina je přiveden v poutech k okraji bariery a strážní ho chtějí hodit dolů, avšak nejprve mu Pyrokar Nejvyšší od mág ohně (kterého poznáte až v Gothicu II) předá Zprávu, poté je vržen do bariéry a příběh začíná.

1. kapitola: Vítejte v kolonii[editovat | editovat zdroj]

Po úvodní animaci, ve které budete svrženi do Bariéry se Vás ujme Stín Diego a doporučí Vám přidání ke Starému táboru. Poté, co mu vysvětlíte, že máte dopis pro mágy ohně Vám oznámí, že k nim se můžete dostat až poté, co se přidáte k jednomu ze tří táborů. Můžete se přidat ke Starému, novému anebo k Bratrstvu. Jako člen nějakého tábora se dostanete k mágům Ohně a předáte jim zprávu. Zpráva ale byla určena pro bývalého Nejvyššího mága Kruhu Ohně, pro Xardase. Dopis jste předali, ale hlavní linie pokračuje jinudy. Dozvíte se o velkém plánu Bratrstva, které se bude pokoušet spojit se svým bohem Spáčem a Vy jim budete muset pomoci získat silnější výměšek z důlních červů.

2. kapitola: Hnízdo důlních červů[editovat | editovat zdroj]

Nyní se musíte dostat do Starého dolu, protože tam žijí důlní červi. Dozvíte se, že v zavřené šachtě by mělo být jejich hlavní hnízdo. Poté, co přesvědčíte osazenstvo dolu, aby Vám šachtu otevřeli, se probijete až na samý konec, kde zabijete Královnu důlních červů a posbíráte všechna vajíčka, která obsahují onen výměšek, který Bratrstvo potřebuje. Poté se vrátíte do Tábora v bažinách a tamnímu alchymistovi Cor Kalomovi předáte vajíčka. Nyní je ještě třeba sehnat magické Ohnisko, které mágové použili při tvorbě Bariéry. Potřebují ho ke spojení svých sil, až se uskuteční velké vzývání Spáče. Poté, co přinesete Ohnisko, musíte přinést i Almanach, ve kterém je napsáno, jak se Ohnisko používá. Jeden novic z tábora byl vyslán, aby knihu přinesl, ale byl přepaden a vy musíte knihu za každou cenu sehnat. Nyní již má Bratrstvo všechny potřebné věci pohromadě a vzývání může začít.

3. kapitola: Artefakty pradávných sil[editovat | editovat zdroj]

Při vzývání upadne představený Bratrstva Y'Berion do bezvědomí a samotné vzývání nepřineslo žádné odpovědi, spíše více otázek. Budete tedy vysláni na Skřetí hřbitov, abyste pomohli Guru a templářům, kteří se tam vydali před Vámi. Když dorazíte, templáři už jsou mrtví a jediný přeživší je Guru Baal Lukor. S ním projdete celý hřbitov, ale když Baal Lukor nic nenajde, zešílí z toho a napadne Vás. Vy ho musíte zabít a vrátit se do Tábora v bažinách. Y'Berion je stále v bezvědomí a tak Vás velitel templářů Cor Angar vyšle pro léčivé rostliny. Ani to nepomůže a Y'Berion umírá. Cor Angar Vám ale řekne, že Y'Berion na chvíli procitnul a řekl pár slov. Spáč prý není dobrý bůh, je to zlý arcidémon a další pokus o jeho vzývání by prý mohl dopadnout hůře. Také poslední naděje upínal k mágům Vody a jejich plánu útěku. MPlán mágů Vody spočívá v odpálení rudné haldy, kterou si střádali dlouhá léta. Odpálení haldy vytvoří velkou vlnu energie, která by měla Bariéru zničit. K tomu ale potřebují všech pět ohnisek, které se použili k vytváření Bariéry, proto jim musíte všechny přinést. Mágové vody ale na zničení haldy nestačí, Bariéru vytvářelo 12 mágů a proto je třeba požádat o pomoc i mágy Ohně, kteří žijí ve Starém táboře. Když dorazíte do tábora, zjistíte, že mágové Ohně, jsou mrtví. Gomez je nechal zavraždit kvůli tomu, že se postavili jeho plánu na invazi do Svobodného dolu, který patří Novému táboru. Starý důl byl zatopen a Gomez potřeboval nový zdroj rudy, aby si udržel svou pozici a mohl dále obchodovat s králem. Když tohle sdělíte Nejvyššímu mágovi Voy Saturasovi, pošle Vás najít Xardase, abyste ho požádali o pomoc při odpálení rudné haldy.

4. kapitola: Xardas[editovat | editovat zdroj]

Xardas býval ohnivým mágem, pak ale vstoupil do služeb boha Beliara a odstěhoval se ze Starého tábora. Vyvolal hrozivé stvůry a ty mu postavili věž kdesi ve skřetí zemi. Musíte se ke Xardasovi probojovat. U věže narazíte na Kamenného, Ledového a Ohnivého golema. Všechny zabijte, vemte jejich srdce a vstupte do věže. Zde je Ohnivý démon, který s Vámi promluví a vymění s Vámi srdce golemů za teleportační runu ke Xardasovi. Od Xardase se dozvíte, že odpálení rudné haldy není řešení a poví Vám kousek příběhu o Spáčovi. Pak Vás pošle za vyhostěným skřetím šamanem Ur-Shakem, který se skrývá ve Staré citadele. Šamanovi zachráníte život před skřetími bojovníky a on Vám za odměnu poví zbytek příběhu o Spáčovi a nazve Vás svým přítelem. Nyní se potřebujete dostat do Spáčova chrámu, který leží ve Skřetí vesnici. Abyste se vesnicí nemuseli probojovat, potřebujete Ulu-Mulu, posvátnou zbraň přátelství. Tu Vám vyrobí Ur-Shakův přítel, který je otrokem ve Svobodném dole. Nejdříve ale musíte důl osvobodit, protože ho obsadili Gomezovi lidé. Skřetovi přinesete lék a on Vám řekne, že k výrobě Ulu-Mulu potřebuje jisté ingredience a Vy mu je musíte sehnat. Poté vám Zbraň vyrobí a vy se můžete vydat do Spáčova chrámu.

5. kapitola: Strážci portálu[editovat | editovat zdroj]

S Ulu-Mulu nyní můžete projít nerušeně Skřetí vesnici, kde naleznete teleportační svitek do Spáčova chrámu. V chrámu naleznete spoustu nechutných nemrtvých bestií, přes které se musíte probojovat. Také tu na Vás čekají nemrtví šamani, kteří kdysi vyvolali Krushaka (Spáče). Postupně odděláte čtyři z nich. U jednoho naleznete Podivný meč. Podledního, pátého šamana ale zabít nedokážete. Proto se vrátíte ke Xardasovi a on Vám řekne víc o Podivném meči. Ten meč se jmenuje Uriziel a je to mocná stará zbraň. Bohužel přišla o svou energii, takže je potřeba ji dobýt. Xardas Vám k tomu přislíbí vytvořit zaklínadlo, ale ještě k tomu potřebujete zdroj energie. No přece v Novém táboře mají velkou rudnou haldu, to by mohlo být ono! Mezitím než Vám Xardas zhotoví zaklínadlo, vydáte se do jeho staré věže pro lepší vybavení. Naleznete tam STarobylou rudnou zbroj a také teleportační runu do Starého tábora. Když vám dá Xardas zaklínadlo, potřebujete ještě mága, který ho přečte. Mágové Vody to asi nebudou ochotni udělat, takže Vám pomůže mágh Ohně Milten, který při vyvražďování nebyl přítomen ve Starém táboře. Při obřadu dobíjení Urizielu Vás uvidí mágové vody a od teď bude lepší se k nim moc nepřibližovat.

6. kapitola: Spáčovo hnízdo[editovat | editovat zdroj]

S Urizielem jste schopni porazit posledního nemrtvého skřetího šamana. Když postoupíte dále, setkáte se s Xardasem, který Vám ještě vysvětlí pár věcí ohledně Vaší akce a poté omdlí, protože ho vysílí náročná teleportace do Spáčova chrámu. Nyní se již dostáváte do místnosti se Spáčem, Cor Kalomem (uprchl z Tábora z bažin, protože chtěl hledat vlastní cestu ke Spáčovi) a Kalomovy pomatené novice. Až to s nimi vyřídíte, tak musíte probodnout všech pět srdcí nemrtvých šamanů, které jsou v takových sloupcích hned u Spáče. Po probodení posledního srdce se spustí animace, ve které Spáč zmizí do dimenze, ze které byl vyvolán.

Prostředí[editovat | editovat zdroj]

Příběh je zasazen do trestanecké kolonie na ostrově Khorinis. Celé území je obehnáno magickou bariérou, jež brání komukoliv odejít. Vězni se rozdělili do tří táborů.

V Bažinném táboře se vězni modlí za Spáče, což by mohl být druh reinkarnace Beliara nebo významný velitel armád zla. Tento tábor má ve hře důležitou úlohu, protože je s ním spojena spousta hlavních úkolů a leží v blízkosti skřetů. Nejnižší skupinou v táboře jsou novici, kteří plní úkoly pro Guru, jež jsou duchovními vůdci tábora. Všichni jsou chráněni templáři. Nejvyšší představitelé mají titul „Cor“. Nemají svůj vlastní důl a magickou rudu získávají prodejem trávy z bažin.

Starý tábor, původně jediný v kolonii, je řízen rudobarony, kteří prodávají rudu králi. Král ji od nich musí kupovat, pomáhá mu totiž ve válce proti skřetům a díky tomu jsou rudobaroni velice bohatí. Hlavním rudobaronem je Gomez. Starý tábor má svůj důl, jež se jmenuje Starý důl. Ten je největším a nejstarším dolem v kolonii. Centrem tábora je hrad, kde sídlí rudobaroni. Nejnižší kastou tábora jsou kopáči pracující ve starém dole. Stíny a stráže brání tábor. V hradu je rovněž skupina ohnivých mágů modlících se k Innosovi.

Nový tábor byl utvořen vězni, kteří jsou nespokojeni s rudobarony. Někteří z nich se stali žoldáky, někteří bandity a ostatní obstarávají táboru obživu pěstováním rýže. V Novém táboře je skupina vodních mágů, jež se modlí k Adanosovi. Hledají způsob, jak se dostat z bariéry a doufají, že k prolomení bariéry bude stačit odpálení obrovské hromady magické rudy, která se získává ve Svobodném dole.

Skřetí vesnice leží v jižní části kolonie. Vesnici obývají skřeti a jejich šamani, kteří se modlí ke Krushakovi (skřetí jméno pro Spáče). Ve vesnici je také vstup do Spáčova chrámu, do kterého se musíte ve hře dostat.

Spáčův chrám, do něhož se dostanete až na samém konci hry, leží pod skřetí vesnicí. Ve chrámu naleznete spoustu nemrtvých bestií, které vytvořil Krushak poté, co byla stavba chrámu dokončena. Je zde také pět nemrtvých skřetích šamanů, kteří Kruhaka vyvolali z jiné dimenze a věnovali mu svá srdce, z nichž nyní čerpá svoji moc.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český překlad článku shrnujícího informace z tiskové konference JoWoodu

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]