Gotfrid

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gotfrid
Narození640
Úmrtí709 (ve věku 68–69 let)
Povoláníaristokrat
ChoťOda Bavorská[1]
DětiOdilo Bavorský
Huoching
Lantfrid
Theudebald Alamanský
Segarda Alamanská[2]
RodičeLeuthari II. Alamanský[2] a Acca Friaulská[2]
RodAgilolfingové
PříbuzníTassilo III. Bavorský[3] (vnuk)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Gotfrid (také Gotefrid, latinsky: Gotfridus nebo Cotefredus; cca 650?709?) byl koncem sedmého století vévoda z Alamanie. Pocházel z rodu Agilolfingů, což byl dominantní panovnický rod ve franském Bavorském vévodství.

V listině z Cannstattu z roku 700 daroval Gotfrid na žádost kněze jménem Magulfus klášteru Sankt Gallen hrad Biberburg.

Gotfrid vedl válku o svou de facto nezávislost s majordomem Pipinem Herstalským. Gotfrid ale roku 709 zemřel. Jeho synové, Lantfrid a Theudebald, měli Pepinovu podporu a stali se jeho nástupci.

Říká se, že se Gotfrid oženil s dcerou Teoda Bavorského, ale neexistuje o tom žádný přesvědčivý důkaz. Toto tvrzení je z velké části založeno na dohadech, vzhledem k tomu, že jeho třetí syn Odilo později vládl v Bavorsku. Navíc Gotfrid zemřel několik let předtím, než se věří, že se narodila většina Teodových dětí. I kdyby byl zasnouben s Teodovou dcerou, jejíž jméno je neznámé, byla by v té době jen o málo víc než dítě a nebyla by schopná dovršit takový svazek před jeho smrtí, natož mu porodit více dětí.

Jedna teorie naznačuje, že měl merovejskou manželku, a to na základě skutečnosti, že několik jeho potomků neslo merovejská jména, včetně synů jeho praprapravnučky Hildegardy Vinzgauské, manželky Karla Velikého. Agilolfingové ve skutečnosti v té době vládli Bavorsku a Alamannii pod suverenitou merovejské dynastie, takže takové spojení není nepravděpodobné. V současnosti však neexistují žádné další důkazy, které by to potvrzovaly.

Od jeho syna Huochinga (Huocin, Houchi nebo Hug) vzešel později rod Alaholfingů. Jeho dcera Regarde se provdala za Hildepranda Spoletského.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gotfrid na anglické Wikipedii.

  1. Dostupné online. [cit. 2020-08-07]
  2. a b c Darryl Roger Lundy: The Peerage.
  3. Artěmij Grigorjevič Gotalov-Gotlib: Tassilon, bavarskij gercog. In: Encyklopedický slovník Brockhaus-Jefron, svazek XXXIIa.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]