Přeskočit na obsah

Gonggong (plutoid)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gonggong
Pozorovací údaje
(Ekvinokcium J2000,0)
Typresonant trans-Neptunian object a možná trpasličí planeta
ObjevitelMichael E. Brown, David Lincoln Rabinowitz a Megan Schwambová
Datum objevu17. července 2007
Zdánlivá magnituda (V)21,4
Absolutní magnituda (V)1,8 a 1,86
Označení v katalozích
(V) – měření provedena ve viditelném světle
Některá data mohou pocházet z datové položky.

(225088) Gonggong (v české transkripci čínšiny Kung-kung, předběžným označením 2007 OR10; symbol: 🝽) je velké transneptunické těleso, které obíhá v Kuiperově pásu. Má rozměry asi 1500×1250 km. Patří mezi největší objekty za drahou Neptunu – je o něco menší než trpasličí planety Pluto, Eris a Haumea a zhruba srovnatelný s Makemakem. Kolem Slunce oběhne jednou za 547 roků ve vzdálenosti 33 až 101 AU. Kolem své osy se otočí jednou za 45 hodin.

Byl objeven v červenci roku 2007. Nejblíže Slunci, tedy v perihéliu, se dle výpočtů nacházel v roce 1857, největší vzdálenosti (afélia) dosáhne asi roku 2130. V současnosti je klasifikován jako planetka, je však však zmiňován mezi kandidáty na status trpasličí planety. Podle současných výpočtů (2018) by šlo o 5. největší známou trpasličí planetu.

Pojmenován byl podle Kung-kunga (共工), čínského vodního božstva s lidskou hlavou, červenými vlasy a hadím tělem. Jméno bylo zvoleno s ohledem na červenavé zbarvení planetky a přítomnost vodního ledu.

Gonggong má i svůj měsíc s průměrem asi 300 km, pojmenovaný Xiangliu podle devítihlavého hadího netvora a Kung-kungova služebníka jménem Siang-liou (相柳)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Planetka Gonggong v představách umělce

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]