Golo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Golo
Trosky mostu Ponte Novu
Trosky mostu Ponte Novu
Základní informace
Délka toku 89,4 km
Plocha povodí 926 km²
Průměrný průtok 14,1 m³/s
Světadíl Evropa
Pramen
Ústí
Protéká
Korsika, FrancieFrancie Francie
Geodata
OpenStreetMap OSM, WMF
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Golo (korsicky Golu) je nejdelší řeka na ostrově Korsika, měří necelých 90 kilometrů.[1] V letech 1793 až 1811 se podle ní severní část Korsiky nazývala departement Golo.[2]

Pramení v katastru obce Albertacce (departement Haute-Corse) nedaleko hory Paglia Orba v nadmořské výšce 1991 m. Teče východním směrem přes severní část ostrova a vlévá se do Tyrhénského moře mezi městečky Lucciana a Vescovato, nedaleko letiště Bastia – Poretta. Významnými přítoky jsou Asco a Casaluna. V nadmořské výšce 1346 m se nacházejí vodopády Cascade de Radule. Nedaleko obce Calacuccia byla zřízena přehradní nádrž s hydroelektrárnou. Průměrný průtok u obce Volpajola činí 14,1 m³/s.

V povodí řeky leží Regionální přírodní park Korsika, díky čisté vodě a prudkému toku je Golo vyhledávaným cílem vodáků a dalších turistů.[3] Údolím, které řeka vytváří na svém dolním toku, vede hlavní silniční a železniční trasa Korsiky. Významnými stavebními památkami jsou mosty Ponte Altu a Ponte Novu, postavené v době Janovské republiky. Ponte Novu je známý bitvou, k níž došlo 9. května 1769 a po které Francouzi vyhnali Pascala Paoliho z ostrova.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]