Golestánský palác

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Golestánský palác
Světové dědictví UNESCO
Pohled z hlavní terasy
Pohled z hlavní terasy
Smluvní stát ÍránÍrán Írán
Souřadnice
Typ kulturní dědictví
Kritérium ii, iii, iv
Odkaz 1422 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 2013 (37. zasedání)

Golestánský palác (persky کاخ گلستان, doslova Zahrada růží) je komplex budov a parků v centru Teheránu, zapsaný v roce 2013 na seznam Světového dědictví.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Areál vznikl jako pevnost (Arg) za vlády Tahmáspa I. a koncem 18. století, když Kádžárovci udělali z Teheránu hlavní město, se stal oficiální panovnickou rezidencí. Největší část paláce vznikla roku 1865 podle projektu, jehož autorem byl architekt Hadži Abol-hasan Mimar Navaí, který spojil tradice perského stavitelství vyznačujícího se bohatou ornamentikou s nejnovějšími západními vlivy.

Šáh Rezá Šáh Pahlaví v rámci svého reformního programu přesídlil do nového paláce Nijávarán na severním předměstí a nechal zbořit hradby citadely, aby uvolnily prostor moderní výstavbě. Golestánský palác pak sloužil k různým dvorským slavnostem, později byl přeměněn v muzeum a zpřístupněn veřejnosti.

Poslední velká rekonstrukce proběhla v roce 2004.

Součásti komplexu[editovat | editovat zdroj]

Ke Golestánskému paláci patří sedmnáct budov obklopených okrasnými zahradami. Nachází se zde audienční sál s Mramorovým trůnem z poloviny 18. století, zrcadlový sál, slonovinový sál, sál briliantů, palác větrných věží, který si díky důmyslnému systému větrání udržuje příjemnou teplotu i v největších vedrech, etnografické muzeum, výstava darů, které šáhové obdrželi od zahraničních návštěv, expozice věnovaná historii íránské fotografie, četné vyhlídkové terasy, vodní nádrže a fontány.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]