Gold za všechny peníze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gold za všechny peníze
Autor Joseph Heller
Původní název Good as Gold
Země Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Žánry comic novel
Vydavatel Simon & Schuster
Datum vydání 1979
Předchozí a následující díl
Something Happened God Knows
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gold za všechny peníze (v originále Good as Gold) je román amerického spisovatele Josepha Hellera z roku 1979.

Obsah díla[editovat | editovat zdroj]

Bruce Gold je vysokoškolský profesor židovského původu, který se svou rodinou žije na Manhattanu. Přítelem z mládí je mu nabídnuta kariéra v Bílém domě. Gold typicky rozčarovaný ze své práce, svých přátel a v největší míře ze své rozsáhlé rodiny, je ochoten pro získání postu, který by mu přinesl moc, peníze a vliv, udělat téměř vše. Je ochotný se nejen rozejít se svou ženou, odejít od rodiny a z prostředí, kde strávil svůj dosavadní život, ale především je ochoten odhodit svou hrdost, ponižovat se a nechat se urážet, jen aby kýžené místo získal.

Pouze tragická událost v rodině ho přinutí se vzpamatovat a přehodnotit své postavení a priority. Podstatnou rovinu v knize zabírají rodinné vztahy v rozsáhlé rodině Goldů, kde je nejvýraznější postavou tyranský otec. Jinou rovinu tvoří politický podtext (např. i Goldovo vymezování se vůči Henrymu Kissingerovi, o kterém se chystá napsat knihu), v němž se odráží autorovo přesvědčení, že nejvyšší americké úřady jsou vedené blázny nebo nekompetentními hlupáky (resp. obojí současně).

Kniha je považovaná čtenáři i kritiky za návrat k literárnímu gagu a hře se slovy, jak je známa z Hlavy 22 (Catch-22), nejslavnějšího Hellerova románu. Je trochu podobný mnohem vyhrocenějšímu románu Něco se stalo (Something Happened).

Související články[editovat | editovat zdroj]