Golanské výšiny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mapa Golanských výšin obklopených čtyřmi státy. Modře vyznačené židovské osady, černé vesnice Drůzů a Čerkasů.

Golanské výšiny (hebrejsky: רמת הגולן, Ramat ha-Golan, arabsky: هضبة الجولان, Hadbat al-Džawlán) nebo Golany, dříve známé také jako Syrské výšiny, je oblast na severovýchodě Izraele mezi státy Izrael, Libanon, Jordánsko a Sýrie. Izrael získal Golanské výšiny v roce 1967 v Šestidenní válce (a opět v roce 1973 v Jomkipurské válce). Mezinárodní společenství považuje Golanské výšiny za syrské území okupované Izraelem.

Geografie

Geograficky jsou Golanské výšiny ohraničeny na západě pohořím dosahujícím výšky přes 500 m n.m., Galilejským jezerem (též nazývané Genezaretské jezero) a řekou Jordán; na jihu údolím řeky Jarmúk; na severu hranicí s Libanonen a na východě plošinou nazývanou Hauran. Golanské výšiny se obvykle dělí do tří regionů: severní (mezi Nachal Sa'ar a Nachal Gilabon), střední (mezi Nachal Gilabon a Nachal Dilajot) a jižní (mezi Nachal Dilajot a jarmúckým údolím). Golanské výšiny samotné jsou vysoké od 120 do 520 m nad mořem.

Geologicky jsou Golanské výšiny plošinou vulkanického původu zasahující až skoro k Damašku. V oblasti se nacházejí také vyhaslé vulkány jako Madždal Šams. Hora Hermon je na severu Golanských výšin, ale od vulkanické oblasti je geologicky oddělena. Poblíž Hermonu se nachází kráterové jezero nazývané Birkat Ram zásobované podzemními prameny.

Současný statut

Golanská nemocnice v Kunejtře v dnešní podobě

Izraelská armáda dobyla Golanské výšiny v Šestidenní válce a vojensky je obsadila od roku 1967 až do 1981, kdy Kneset přijal zákon o Golanských výšinách [1]. Většina arabského obyvatelstva, většinou Drúzové, si ponechala syrské občanství, ačkoliv si mohli zvolit i izraelské. Sýrie jim ponechává určité výhody jako např. bezplatné vysoké školství.

V roce 1998 žilo v Golanských výšinách 33.000 obyvatel, většina z původních 80.000 syrských obyvatel utekla po válce v roce 1967.

Historie

Dávná historie

Oblast byla v minulosti okupována mnoha civilizacemi jako jsou Syřané, Římané nebo otomanští Turci, kteří území ovládali až do první světové války.

Období po I. světové válce

Po první světové válce byly Golanské výšiny byly nejprve součástí mandátní Palestiny, poté byly postoupeny a spravovány Francií v rámci syrského protektorátu, v roce 1944 se staly součástí nového státu Sýrie. K další změně došlo po obsazení Izraelem v roce 1967.

Izrael začal osidlovat Golany hned po válce. Kibuc Merom Golan byl založen v červenci 1967. V roce 1970 zde bylo 12 židovských osad a v roce 2004 34 osad s asi 18.000 obyvateli.

Obce

Největším administrativním centrem Golanských výšin je dnes obec Kacrin postavená v 70. letech. K dalším obcím patří řada kibuců (např. Merom Golan) a mošavů. Na severu jsou také čtyři drúzské a čerkesské vesnice včetně Madždal Šams a Ghadžar, která se nachází na obou stranách izraelsko-libanonské hranice.

Odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Golanské výšiny na Wikimedia Commons Šablona:Portál Izrael

Související články

Literatura

  • ČEŘOVSKÝ, Jan a kolektiv. Izrael a palestinská území. Praha: Olympia, 1999. 192 s. ISBN 80-7033-541-6. 
  • PAULÍK, Ivo. Izrael. Praha: Freytag & Berndt, 2006. 167 s. ISBN 978-80-7316-202-3. 

Šablona:Geo dms