Gnaeus Naevius

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gnaeus Naevius
Gnaeus Naevius01.jpg
Rodné jméno Cnaeus Naevius
Narození 275 př. n. l.
Capua
Úmrtí 201 př. n. l. (ve věku 73–74 let)
Utica
Povolání básník, dramatik a spisovatel
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gnaeus Naevius (asi 270 Řím?/Campania? – kolem 201 př. n. l. Utica) byl římský dramatik a básník.

Naevius pocházel z plebejské rodiny a bojoval v 1. punské válce. Kolem roku 235 př. n. l. začíná být činný jako autor. Avšak dostává se do konfliktu s rodem Metellů a za urážky, které jim adresoval, byl uvězněn; ve vězení sepisuje jako svou obhajobu hry Ariolus a Leon. Po propuštění však roku 204 př. n. l. musel odejít z Říma a usadil se v Utice v severní Africe, kde také zemřel.

Naevius je autorem 7 crepidat, tragédií těžících z řecké mytologie: Andromache, Danae, Equos Troianus (Trojský kůň), Hector proficiscens (Obcházející Hektor), Hesiona, Iphigenia, Lyvurgus. Z těchto crepidat se zachovalo celkem asi 60 veršů.

Jeho význam pro římskou literaturu však tkví především v uvedení praetextat, tragédií s římskými náměty: Romulus, Clastidium. Proslul také svými komediemi, kterých sepsal třicet čtyři a ze kterých se zachovalo 130 veršů. Dále je znám jako autor togat a palliat. Se svými tématy Naevius zachází celkem volně a věnuje se často detailům každodenního římského života. Naevius otevřeně a ostře kritizoval římskou společnost.

Na sklonku svého života sepsal saturnským veršem první epos s výrazně římskou tematikou – Bellum Poeniucm (Punská válka). V tomto eposu však počíná Naevius legendárním Aeneem a zdůrazňuje odvěké nepřátelství mezi Římem a Kartágem.