Giro d'Italia 2006

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Závod

Délka závodu 3526 km. Celkem 21 etap (dvě individuální časovky, jedna týmová časovka, pět horských). Netradičně se první čtyři etapy jely v Belgii. Podle odborníků nejtěžší trasa za posledních deset let - kvůli velkému množství náročných stoupání. Počasí znemožnilo absolvovat plánovaný výjezd na Plan de Corones v 17. etapě, který měl být vrcholem závodu.

Celková klasifikace - růžový trikot

Ivan Basso prožil nádherné tři týdny. Byl bezkonkurenční. Měl za zády nejsilnější tým. Vyhrál tři etapy. Tu poslední, královskou, pro svého čerstvě narozeného syna.

Druhý Jose Enrique Guttierez nevyhrál žádnou etapu. Neútočil. Přesto skončil s jistotou a zaslouženě druhý. Základ svého úspěchu položil výbornou časovkou a poté se zarputile držel v kontaktu za útočícím Simonim. A nikdo jiný ho v horách nepředjel! Italský borec mu zmizel z dohledu až na Mortirolu, ale to už bylo příliš pozdě. Druhé místo je fantastickým úspěchem a pro tým vítanou devízou při jednání se sponzory na příští rok.

Až s třetím místem se musel spokojit Gilberto Simoni, který potvrdil své renomé skvělého vrchaře a zkušeného etapového jezdce, ale bohužel také pověst muže, který neumí prohrávat. Opět dobyl místo na stupních vítězů, když do své bilance připsal již čtvrtý bronz, a v závěrečném týdnu svými útoky zachránil závod před nudnou dominancí Ivana Bassa. Jejich vzájemný únik na Mortirolu v sobotní královské etapě byl vrcholem třítýdenního závodu. Simoni pak v posledních kilometrech závěrečného stoupání už nestačil a stejně jako v posledních dvou letech mu etapové vítězství proklouzlo mezi prsty. Přes zklamání si Simoni měl odpustit dvojsmyslné narážky na Bassovu nepřirozenou výkonnost a zejména obvinění Bassa, že mu nabízel etapové vítězství za peníze.

V centru pozornosti byl samozřejmě také Jan Ullrich, který pojal závod v Itálii jako součást přípravy na Tour de France. Proto také nedokončil, když slezl z kola kvůli bolestem zad dvě etapy před cílem. Všechny však oslnil svým vítězstvím v časovce.

Řada favoritů nenaplnila očekávání. Paolo Savoldelli jako loňský vítěz byl daleko od obhajoby. Zda to bylo kvůli alergii nebo nedostatečné přípravě ví jen on sám. Ohromil sice vítězstvím v úvodní časovce, ale v horách nestačil. Bojoval a rval se o vteřinky, ale v cíli z toho bývaly stejně spíše minuty. A nebýt vydatné pomoci Danielsona s Rubierou a jeho neuvěřitelných sjezdařských dovedností (na Mortirolu i San Carlu sjel po minutě!) bylo by hůře. Přesto potvrdil, že je nadprůměrným etapovým jezdcem (skončil pátý) se skvělou morálkou.

Danilo di Luca byl loni čtvrtý a letos pomýšlel výše. Za favorita jej měli i odborníci. Italský krasavec se však nepotkal s formou. Ze hry vypadl již na Lancianu a úplně vyhořel v časovce. Pak ho již CSC přestalo hlídat a di Luca mohl zaútočit alespoň na etapový vavřín. Dostal se do vítězného úniku, ale nakonec byl daleko od míst, kde Voigt daroval vítězství Garatemu. Ambiciózními prohlášeními nešetřil ani Damiano Cunego, který si vylepšil reputaci až v samotném závěru, kdy se protáhl na konečné čtvrté místo.

Bodovací soutěž - fialový trikot

Největší favoritem byl před závodem Alessandro Petacchi. Pád už ve třetí etapě jej ovšem připravil nejen o možnost uspět na Giru, ale také na Tour. Bez svého kapitána byli pak byli u Milramu bezradní. Mohli se sice utěšovat, že jsou jediným týmem, který umí rozjet spurt, jenže ve svých řadách nenašli nikoho, kdo by práci dokončil a vyhrál. Po Petacchiho zbyl v pelotonu jediný špičkový rychlík. Robbie McEwen potvrdil svou extratřídu. Vyhrál s velkým přehledem tři etapy a prohrál jenom, když musel dotahovat ztrátu, kterou nabral ve stoupání. Podle očekávání to zabalil, jakmile se začaly rýsovat první hory. Lze ovšem konstatovat, že konkurence sprinterů zde byla slabá. I díky tomu, že organizátoři jim nabídli jen minimum příležitostí.

Vítězství pak obhájil Paolo Bettini. Podle očekávání. V malé konkurenci nevadilo, že není klasickým sprinterem. Důležité bylo sbírat body a dokončit. Přesto se nadřel možná více, než sám předpokládal. V poslední etapě musel skončit bezpodmínečně nejhůře pátý, aby přeskočil průběžně vedoucího Bassa. Povedlo se, ale školácky se přitom nechal zavřít u bariéry, čímž demonstroval, že orientaci v hromadných dojezdech musí zlepšit.

Vrchařská soutěž - zelený trikot

Vyhrál ji Juan Manuel Garate. Španělský šampión vytěžil maximum ze dvou úniků a vítězství na Cima Coppi, která je oceněna dvojnásobným přídělem bodů. Při vší úctě k Garatemu nejlepším vrchařem byl ovšem Piepoli. Holohlavý Ital dokázal pracovat pro týmovou jedničku a ještě dvakrát porazit Bassa. Kdyby měl volnou ruku, zelený trikot by zřejmě patřil jemu.

Překvapení

V rovinatých etapách určitě vycházející hvězda německé cyklistiky Stefan Schumacher. Jeho vítězství na klasické trati v Namuru bylo fantastické a byl za něj odměněn dnem v růžovém. V posledním týdnu přejel bez problémů hory a přidal druhé vítězství. V celkovém pořadí byl neskutečně vysoko Sandy Casar a ze škatulky domestiků vystoupil devátým místem Hugo Peňa. Přesto musíme za největší bombu považovat druhého Guttiereze.

Tým

Podle tabulek Phonak. Podle mínění mnohých pak CSC, které dovezlo Bassa k vítězství, vyhrálo týmovou časovku a bez potíží kontrolovalo dva týdny závod. Soutěž fair play vyhrál kontinentální tým Ceramica-Panaria, jehož závodníci byli každý den velice aktivní.

Výsledky

Celková klasifikace

1 Ivan Basso (Ita) Team CSC 91.33.36 2 José E. Gutierrez Cataluna (Špa) Phonak Hearing Systems 9.18 3 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 11.59 4 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 18.16 5 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 19.22 6 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 23.53 7 Juan Manuel Garate (Špa) Quick Step-Innergetic 24.26 8 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 25.57 9 Victor Hugo Pena Grisales (Kol) Phonak Hearing Systems 26.27 10 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 27.34

Bodovací soutěž

1 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 169 bodů 2 Ivan Basso (Ita) Team CSC 158 3 José E. Gutierrez Cataluna (Špa) Phonak Hearing Systems 132 4 Olaf Pollack (Něm) T-Mobile Team 104 5 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 95

Vrchařská soutěž

1 Juan Manuel Garate (Špa) Quick Step-Innergetic 64 bodů 2 Ivan Basso (Ita) Team CSC 56 3 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 52 4 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 32 5 José E. Gutierrez Cataluna (Špa) Phonak Hearing Systems 27

Odkazy[editovat | editovat zdroj]