Giovanni Battista Gaulli

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Giovanni Battista Gaulli
Baciccio Autorretrato Corredor de Vasari. Galería de los Uffizi.jpg
Narození8. května 1639
Janov
Úmrtí2. dubna 1709 (ve věku 69 let)
Řím
Povolánímalíř, sochař a malíř fresek
Významná dílaConversion of Paul
The Sermon of St. John the Baptist
A Blessed Abbess Receiving the Host from the Hands of Christ
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Giovanni Battista Gaulli (8. května 1639, Janov2. dubna 1709), také známý jako Baciccio nebo Baciccia (janovská přezdívka Giovanniho Battisty), byl italský malíř, který tvořil v době vrcholného baroka a raného období rokoka.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Giovanni Battista Gaulli se narodil v Janově, kde jeho rodiče zemřeli roku 1654 na mor. V 17. století byl Janov otevřeným kosmopolitním uměleckým centrem. Uplatnily se zde všechny umělecké směry, jak komerční tak umělecké. Pobývali zde i umělci ze severních evropských zemí, jako jsou Anglie či nizozemské provincie. Malíři, jako například Peter Paul Rubens a Anthony van Dyck žili v Janově po dobu několika let. V polovině 17. století pobýval v Janově i Gaulli. Zde byl jeho učitelem Luciano Borzone. Gaulliho tvorbu proto ovlivňovali jednak malíři zahraniční tak i místní umělci například Valerio Castello, Giovanni Benedetto Castiglione či Bernardo Strozzi. Někdy mezi roky 1653 či 1656 odcestoval Gaulli do Říma, kde studoval malby Raffaela a zejména díla Pietra da Cortonyho. Brzy po jeho příjezdu do Říma si jeho talentu všiml janovský obchodník s uměleckými díly Pellegrino Peri, žijící v Římě. Peri představil Gaulliho sochaři a architektu Gianlorenzu Berninimu (1598–1680), jenž se stal Gaulliho ochráncem a podporovatelem. V roce 1662 byl Gaulli přijat do cechu římských umělců, do Accademia di San Luca (Akademie svatého Lukáše) a v roce 1674 převzal i vedení této akademie. Už v příštím roce, tedy v roce 1663 získal svou první veřejnou zakázku, a to na oltářní obraz v kostele San Rocco v Římě. Získal také mnoho soukromých zakázek, hlavně díla s mytologickými či náboženskými tématy. Gaullí se stal jedním z nejváženějších portrétních malířů v Římě. K jeho významným dílům patří obraz: Papež Kliment IX. vytvořený kolem roku 1668, jinak je Gaullí Baciccio známý hlavně díky svým freskám a portrétům. Teplým koloritem, hrou se světlem a extrémními perspektivními zkratkami se Gaulli dopracoval k osobnímu dynamickému stylu, kterým ovlivnil nejen freskovou malbu římského baroka, ale i následující generace malířů.

Kostel Il Gesù[editovat | editovat zdroj]

Tento hlavní kostel jezuitů, Il Gesù (česky kostel Jména Ježíšova) v Římě byl postaven v letech 1568-1580 podle plánů Jacopa Barozziho da Vignola a pod vedením Giacoma della Porta. Na výzdobu kostela byli navrženi významní umělci například Maratt, Ferri nebo Giacinto Brandi. Podpora Berniniho a jeho vliv pomohl získat Gaullimu tuto prestižní zakázku, ač mu bylo teprve 22 let. V tomto kostele vymaloval kupoli a vytvořil stropní fresku, představující „triumf jména Ježíš“, která patří k jeho nejznámějším dílům.

Kardinál de'Medici[editovat | editovat zdroj]

Portrét kardinála de'Medici je olej na plátně, 73 x 60 cm, Galleria degli Uffizi, Florencie. Leopold de'Medici (1617 -1675) byl synem Cosima II. de'Medici a Marie Magdaleny Rakouské. Byl vzdělaným znalcem umění a vášnivým sběratelem. Kardinálem se stal v padesáti letech.[1]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Giovanni Battista Gaulli na anglické Wikipedii.

  1. STUKENBROCK, Christine; TÖPPER, Barbora. 1000 mistrovských děl Evropského malířství. Příprava vydání Andrea Poláčková; redakce Jan Heller. [s.l.]: Nakl. Slovart, s.r.o., 2008. ISBN 978-80-7391-129-4, ISBN 978-3-8331-2128-9. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]