Giora Epstein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Giora Epstein
Giora Epstein, v pozadí emblém 101. peruti (portrétní kresba Jaye Ashursta)
Narození 1938
Civilní činnost pilot společnosti El Al
Vojenská kariéra
Hodnost plukovník (Aluf mišne)
Doba služby 1956-1998
Sloužil IzraelIzrael Izrael
Složka

Vlajka Izraelských pozemních sil Izraelské pozemní síly

Vlajka Chel ha-Avir Izraelské vojenské letectvo
Velel 101. peruť
254. peruť
Války šestidenní válka
opotřebovací válka
jomkipurská válka
první libanonská válka
Vyznamenání Stužka medaile Za zásluhy (Izrael) Medaile Za zásluhy

Giora „Hawkeye“ Epstein (hebrejsky גיורא אפשטיין‎‎), dnes Giora Even (hebrejsky גיורא אבן‎‎), (narozen 1938), je penzionovaný plukovník Izraelského vojenského letectva (IAF). Epsteinovi je přiznáváno sestřelení 17 egyptských letadel. S tímto počtem potvrzených sestřelů se drží na světové špičce proudových stíhacích pilotů a je považován za „eso es“.

Aktivním pilotem izraelského letectva byl v letech 1963 až 1998, kdy ve věku 59 let odešel do penze.

Začátky kariéry[editovat | editovat zdroj]

Do Izraelských obranných sil (IOS) narukoval v roce 1956 během Suezské krize. Jeho žádost o vstup na leteckou školu byla kvůli stavu jeho srdce odmítnuta a tak svou vojenskou kariéru začal jako parašutista. Během služby v parašutistické skupině si změnil příjmení na Even (hebrejsky kámen). IOS opustil v roce 1959 a o dva roky později znovu požádal o přijetí na leteckou školu.

Poté, co získal lékařské osvědčení, začal s leteckou přípravou. Brzy si díky svému mimořádně bystrému zraku vysloužil přezdívku „Hawkey“ (anglicky jestřáb). Epstein byl údajně schopný zahlédnout letoun na vzdálenost 38,5 kilometru, což je téměř třikrát větší vzdálenost než dokáže běžný pilot.

Vítězství 1967–1973[editovat | editovat zdroj]

Izraelská AMD Mirage IIICJ č. 159, jeden ze strojů na nichž Epstein dosáhl svých vzdušných vítězství.

První sestřel si připsal 6. června 1967 (během šestidenní války), když sestřelil nad El Aríšem egyptský letoun Suchoj Su-7. Během opotřebovací války v letech 1969–1970 Epstein sestřelil MiG-17, další Suchoj Su-7 a dva MiGy 21. Zbytek sestřelů si připsal během jomkipurské války v roce 1973. Během tří dnů (18.–20. října 1973) sestřelil vrtulník Mil Mi-8 a osm stíhacích letounů (dva Suchoje Su-7, dva Suchoje Su-20 a čtyři MiGy 21). 24. října 1973 pak sestřelil další tři MiGy 21 západně od Velkého Hořkého jezera. Osm z těchto sestřelů Epstein získal ve francouzském stíhacím letounu Mirage III. Dalších devět pak v letounu IAI Nešer, který je izraelskou verzí francouzské Mirage V.

Pozdější kariéra a odchod do penze[editovat | editovat zdroj]

Po Jomkipurské válce Epstein získal jedno z nejvyšších izraelských vojenských vyznamenání, Medaili Za zásluhy. Velel eskadře letounů Mirage a Kfir a až do svých šedesátých narozenin velel pohotovostním misím letounů F-16. Po odchodu z letectva se stal kapitánem aerolinií El Al.

V pořadu Letecké souboje na stanici The History Channel se stal jednou z hlavních osobností zmíněných jako „pouštní esa.“

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Giora Epstein na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]