Gilles Binchois

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gilles Binchois
Narození1400
Mons
Úmrtí20. září 1460 (ve věku 59–60 let)
Soignies
Povoláníhudební skladatel, spisovatel, básník a zpěvák
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Binchois (vpravo), s Guillaumem Dufaym

Gilles Binchois, též Gilles de Binche nebo Gilles de Bins (kolem 140020. listopadu 1460), byl burgundský hudební skladatel a spoluzakladatel franko-vlámské školy. Jeho díla, svědčící o velkém melodickém talentu, byla ve své době velice oblíbená, o čemž svědčí i to, že byla mimořádně často zpracovávána jinými hudebními skladateli.

Hudba a vlivy[editovat | editovat zdroj]

Většina z jeho hudby je jednoduchá a nese jasné obrysy, někdy dokonce i velmi prosté. Je těžké si představit větší kontrast mezi jeho skladbami a složitostí ars subtilior předchozího století. Většina z jeho světských písní jsou ronda, která se v 15. století stala nejběžnější formou písně. Binchois jen zřídka skládal v jednoduché strofické formě, místo toho byly jeho melodie téměř nezávislé na schématu veršovaného rýmu. Binchois psal dvorskou hudbu, světské písně o lásce a rytířství, hudbu, o které se předpokládá, že ji burgundští vévodové měli v oblibě.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • David Fallows, "Gilles Binchois," The New Grove Dictionary of Music and Musicians, ed. Stanley Sadie. 20 vol. London, Macmillan Publishers Ltd., 1980. ISBN 1-56159-174-2
  • Gustave Reese, Music in the Renaissance. New York, W.W. Norton & Co., 1954. ISBN 0-393-09530-4
  • "Binchois Studies", Edited by Andrew Kirkman and Dennis Slavin. Oxford, Oxford University Press: 1995.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]