Gheorghe Asachi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gheorghe Asachi
Gheorghe Asachi (2).jpg
Narození 1.jul. / 12. března 1788greg.
Herca
Úmrtí 12. listopadu 1869 (ve věku 81 let)
Iași
Povolání jazykovědec, litograf, básník, inženýr, historik, architekt, spisovatel, malíř, dramatik, novinář a překladatel
Manžel(ka) Elena Asachi
Podpis Podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gheorghe Asachi (také Asaki, 1. března 1788 - 12. listopadu 1869) byl rumunský osvícenský spisovatel, básník, malíř, historik a překladatel, jeden z nejvýznačnějších intelektuálů své generace. Ve své době byl respektovaným novinářem a politikem (přes své velmi konzervativní názory, zastávající se ruské přítomnosti v Rumunsku), jeho význam spočívá především v ustavení velmi vlivného časopisu Albina Românească a vytvoření první rumunské akademie Academia Mihăileană, která nahradila výuku podle řeckých vzorů za rumunskou v západním duchu.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Jeho literární dílo je na pomezí romantismu a klasicismu, jeho jazyk je ale velmi stylizovaný, archaický a užívající tvary z moldavštiny. Jeho raná díla, rozsáhlé básně podle italských vzorů, se odehrávají ve fiktivní zemi zvané Dochia, založené na reáliích staré Dácie, fiktivní zápisy o činech Ivana Mazepy v Moldávii a podobně. Jeho čistě beletrická díla nejsou příliš kvalitní, jde především o napodobeniny cizích vzorů, přesto měly velký vliv. Je také pokládán za zakladatele rumunského jazykového purismu, podílel se také na vzniku rumunského divadla.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gheorghe Asachi na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]