Gheorghe Asachi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gheorghe Asachi
Gheorghe Asachi (2).jpg
Narození 1.jul. / 12. března 1788greg.
Herca
Úmrtí 12.jul. / 24. listopadu 1869greg. (ve věku 81 let)
Iași
Povolání jazykovědec, litograf, básník, inženýr, historik, architekt, spisovatel, malíř, dramatik, novinář a překladatel
Národnost Rumuni
Manžel(ka) Elena Asachi
Podpis Podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gheorghe Asachi (také Asaki, 1. března 1788 - 12. listopadu 1869) byl rumunský osvícenský spisovatel, básník, malíř, historik a překladatel, jeden z nejvýznačnějších intelektuálů své generace. Ve své době byl respektovaným novinářem a politikem (přes své velmi konzervativní názory, zastávající se ruské přítomnosti v Rumunsku), jeho význam spočívá především v ustavení velmi vlivného časopisu Albina Românească a vytvoření první rumunské akademie Academia Mihăileană, která nahradila výuku podle řeckých vzorů za rumunskou v západním duchu.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Jeho literární dílo je na pomezí romantismu a klasicismu, jeho jazyk je ale velmi stylizovaný, archaický a užívající tvary z moldavštiny. Jeho raná díla, rozsáhlé básně podle italských vzorů, se odehrávají ve fiktivní zemi zvané Dochia, založené na reáliích staré Dácie, fiktivní zápisy o činech Ivana Mazepy v Moldávii a podobně. Jeho čistě beletrická díla nejsou příliš kvalitní, jde především o napodobeniny cizích vzorů, přesto měly velký vliv. Je také pokládán za zakladatele rumunského jazykového purismu, podílel se také na vzniku rumunského divadla.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gheorghe Asachi na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]