Gevgelija (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gevgelija
StátSeverní MakedonieSeverní Makedonie Severní Makedonie
MěstoGevgelija
Souřadnice
Gevgelia
Gevgelia
TraťIdomeni-Soluň
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gevgelija (makedonsky Гевгелија) je pohraniční přechodová stanice v severomakedonském městě Gevgelija. Jde o nejjižnější stanici na trati Veles-Gevgelija a hlavní železniční hraniční přechod Severní Makedonie s Řeckem. Z řecké strany je nejbližším nádražím Idomeni na trati Idomeni-Soluň. Nádraží bylo zbudováno v roce 1873[1] jako součást mezinárodně budované Orientální dráhy, která spojovala Zemun (Rakousko-Uhersko) s Istanbulem (Osmanská říše).

Po skončení První balkánské války v roce 1912 bylo na Balkáně provedeno nové stanovení hranic, a díky němu se nádraží v Gevgeliji stalo pohraničním. V letech 1918 až 1991 bylo součástí sítě Jugoslávských železnic a po roce 1991 připadlo v souvislosti s rozpadem země Severní Makedonii. V roce 2015 se stalo nádraží jedním z dějišť evropské migrační krize, neboť přes něj od srpna 2015 přecházely tisíce uprchlíků, převážně ze zemí Blízkého východu. V blízkosti nádraží z jižní strany vznikl improvizovaný uprchlický tábor a zasahovala severomakedonská policie i armáda.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Článek na portálu gvglive.mk (makedonsky). www.gvglive.mk [online]. [cit. 2015-09-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-12-22. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]