Gershon Kingsley

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gershon Kingsley
Základní informace
Rodné jménoGoetz Gustav Ksinski
Jinak zvanýGershon Kingsley
Narození28. října 1922
Bochum, Výmarská republika
Úmrtí10. prosince 2019 (ve věku 97 let)
New York, New York, USA
Žánryelektronická hudba, instrumentální hudba, coververze
PovoláníHudební skladatel
NástrojeMOOG syntetizátor
Aktivní roky1938–2019
Webkingsleysound.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gershon Kingsley (vlastním jménem Götz Gustav Ksinski, 28. října 192210. prosince 2019[1]) byl německo-americký hudební skladatel[2], průkopník elektronické hudby a Moogova syntezátoru, člen dua Perrey and Kingsley

Jeho otec byl židovského původu a pocházel z Polska, matka německá katolička, která před svatbou konvertovala k judaismu. Kingsley se stal členem sionistického mládežnického hnutí a ve věku 15 let v roce 1938 emigroval do Palestiny, jen několik dní před křišťálovou nocí, a připojil se k kibucu Ejn Charod v mandátní Palestině. Zde se stal pianistou samoukem a hrál s místními džezovými kapelami kolem Jeruzaléma a Tel Avivu. Vedl skupinu First Moog Quartetand a jako první použil Moogův syntetizátor v živém představení. Připojil se také k židovské osadové policii (Notrim) a také Studoval na hudební konzervatoři v Jeruzalémě.

Jeho rodiče a bratři z Německa utekli na Kubu, odkud se jim nakonec podařilo získat víza do Spojených států, kde se s nimi Kingsley setkal o osm let později.

Jeho kompozice jsou eklektické a nevyzpytatelně se v nich střídá avantgarda a pop. Jeho kariéru populárního hudebníka odstartovalo vydání alba The In Sound from Way Out!, které nahrál s Jean-Jacques Perreym. Duo Perrey - Kingsley pokračovalo nahrávkou Kaleidoscopic Vibrations: Spotlight on the Moog a následně se jejich cesty rozdělily. Kingsley pak nahrál album Music to Moog By, klasické Moog album sestavené hlavně z cover verzí písní Beatles, Ludwiga van Beethovena a Simona a Garfunkela. Jeho další počin, nazvaný First Moog Quartet, je sestavením živých nahrávek z jeho celostátního turné s účastí alespoň čtyř Moog syntetizátorů. Některé z těchto kompozic se nesou v experimentálnějším duchu a stavějí vedle sebe mluvené slovo a beatnickou poezii doprovázenou mimozemskými syntetickými hluky a tóny. Kingsley se později od Moogu přesunul k syntezátorům Fairlight a Synclavier a stal se jedním z jejich prvních uživatelů a propagátorů.

Gershon Kingsley zemřel 10. prosince 2019 ve věku 97 let na Manhattanu v New Yorku.[3][4]

Popcorn[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Popcorn (instrumentální skladba).

Jeho nejslavnější skladba „Popcorn“ v roce 1972 dosáhla v podání skupiny Hot Butter na první místo v žebříčku světových hitparád. Skladba zaznamenala od svého vzniku (1969) díky své chytlavé melodii více než 500 cover verzí [1] a často je využívána pro ozvučení televizních či rozhlasových programů (např. v ČSSR kolem r. 1980 jako znělka ČT: Vysílání pro školy - matematika). Použili ji kromě jiného i tvůrci sovětského animovaného seriálu Jen počkej! v jeho desátém díle.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. NEWMAN, Melinda. Gershon Kingsley, Moog Synthesizer Pioneer, Dies at 97 [online]. [cit. 2019-12-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. GRAHAM, Dave. Pop pioneer hails Germany despite Holocaust misery. www.reuters.com. Reuters, April 19, 2010. Dostupné online [cit. March 24, 2017]. (anglicky) 
  3. NEWMAN, Melinda. Gershon Kingsley, Moog Synthesizer Pioneer, Dies at 97 [online]. [cit. 2019-12-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. PARELES, Jon. Gershon Kingsley, Master of Electronic Sounds, Dies at 97. The New York Times. December 15, 2019. Dostupné online [cit. December 28, 2019]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]