Gershon Kingsley

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gershon Kingsley
Základní informace
Rodné jméno Goetz Gustav Ksinski
Jinak zvaný Gershon Kingsley
Narození 28. října 1922 (97 let)
Německo Bochum, Westfálsko, Německo
Žánry Elektronická hudba, Instrumentální hudba, cover verze
Povolání Hudební skladatel
Nástroje MOOG syntetizátor
Aktivní roky 1938-doposud
Web kingsleysound.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gershon Kingsley (vlastním jménem Goetz Gustav Ksinski, * 28. října 1922 v Bochumi, Vestfálsko, Německo) je americký hudební skladatel. Jeho otec byl židovského původu a pocházel z Polska, matka německá katolička, která před svatbou konvertovala k judaismu. Rodina v roce 1938 emigrovala do Palestiny kvůli nástupu nacismu, kde se stal pianistou samoukem a hrál s místními džezovými kapelami kolem Jeruzaléma a Tel Avivu. Vedl skupinu First Moog Quartetand a jako první použil Moogův syntetizátor v živém představení.

Jeho kompozice jsou eklektické a nevyzpytatelně se v nich střídá avantgarda a pop. Jeho kariéru populárního hudebníka odstartovalo vydání alba The In Sound from Way Out!, které nahrál s Jean-Jacques Perreym. Duo Perrey - Kingsley pokračovalo nahrávkou Kaleidoscopic Vibrations: Spotlight on the Moog a následně se jejich cesty rozdělily. Kingsley pak nahrál album Music to Moog By, klasické Moog album sestavené hlavně z cover verzí písní Beatles, Ludwiga van Beethovena a Simona a Garfunkela. Jeho další počin, nazvaný First Moog Quartet, je sestavením živých nahrávek z jeho celostátního turné s účastí alespoň čtyř Moog syntetizátorů. Některé z těchto kompozic se nesou v experimentálnějším duchu a stavějí vedle sebe mluvené slovo a beatnickou poezii doprovázenou mimozemskými syntetickými hluky a tóny. Kingsley se později od Moogu přesunul k syntezátorům Fairlight a Synclavier a stal se jedním z jejich prvních uživatelů a propagátorů.

Popcorn[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Popcorn (instrumentální skladba).

Jeho nejslavnější skladba „Popcorn“ v roce 1972 dosáhla v podání skupiny Hot Butter na první místo v žebříčku světových hitparád. Skladba zaznamenala od svého vzniku (1969) díky své chytlavé melodii více než 500 cover verzí [1] a často je využívána pro ozvučení televizních či rozhlasových programů (např. v ČSSR kolem r. 1980 jako znělka ČT: Vysílání pro školy - matematika). Použili ji kromě jiného i tvůrci sovětského animovaného seriálu Jen počkej! v jeho desátém díle.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]