German z Paříže

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
German z Paříže
Saintgermanusofparis.jpg
Rodné jméno Germanus
Narození 496
Autun
Úmrtí 28. května 576 (ve věku 79–80 let)
Paříž
Místo odpočinku Klášter Saint-Germain-des-Prés
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vyobrazení v klášteře Saint-Germain-des-Prés

German z Paříže (496 u Autunu28. května 576 Paříž) je francouzský světec, který byl v letech 550-576 pařížským biskupem. V liturgickém kalendáři se připomíná 11. října. German je patronem vězňů, zajatců a hudby. Je vzýván proti požárům a horečce. K jeho atributům patří biskup, řetězy a hořící dům.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

German se narodil poblíž Autunu v Burgundsku a žil jako poustevník. V roce 530 byl vysvěcen na kněze. O deset let později se stal opatem kláštera svatého Symforiana v Autunu a o dalších deset let později, roku 550 biskupem v Paříži a kaplanem franského krále Childeberta I. Stal se populárním kazatelem, zejména mezi zajatci. German se za vlády krále podílel na pokřesťanštění Franků a budování kostelů a klášterů. Childebert I. dovezl ze španělské Zaragozy ostatky svatého Vincenta a založil pro ně v Paříži benediktinský klášter, který byl vysvěcen v roce 558.

Podle legendy biskup předpověděl své úmrtí dlouho dopředu a nechal si na pelest své postele vytesat datum 28. května. Po své smrti v roce 576 byl pohřben v kapli u kláštera sv. Vincenta a v roce 754 byly jeho ostatky přeneseny do klášterního kostela, který posléze získal jeho zasvěcení – Saint-Germain-des-Prés (sv. German v lukách). Kolem kláštera za městem se později vytvořila stejnojmenná čtvrť, kterou dnes protíná Boulevard Saint-Germain.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

20. biskup pařížský
Předchůdce:
Eusebius I.
550-576
German z Paříže
Nástupce:
Ragnemod