Gerda Wegenerová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gerda Wegenerová
Gerda Wegener.jpg
Narození 15. března 1885
Hammelev Parish
Úmrtí 28. července 1940 (ve věku 55 let)
Frederiksberg
Bydliště Marrákeš
Frederiksberg
Hobro
Hammelev
Casablanca
Paříž
Kodaň
Alma mater Tegne- og Kunstindustriskolen for Kvinder
Královská dánská akademie umění
Manžel(ka) Lili Elbe (1904–1930)
Major Fernando Porta (1931–1936)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gerda Marie Fredrikke Wegenerová, rodným jménem Gottliebová (15. března 1886 Haderslev28. července 1940 Frederiksberg) byla dánská malířka a ilustrátorka, která proslula svými kresbami dívek v secesním oblečení. Stala se hrdinkou knihy Dánská dívka, již roku 2000 napsal americký spisovatel David Ebershoff, a která byla zfilmována v roce 2015. Ve filmu Gerdu ztvárnila švédská herečka Alicia Vikanderová. Film i kniha se soustředili na její vztah s transsexuální osobou. Kniha i film nicméně obnovily zájem o její dílo.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vyrostla v konzervativní rodině, její otec byl evangelický vikář s hugenotskými kořeny. Měla tři sourozence, ale jen ona přežila do dospělosti. Brzy ukázala výtvarný talent a její rodina se přestěhovala do Kodaně, aby zde mohla vystudovat Královskou dánskou akademii umění (Det Kongelige Danske Kunstakademi).

Již na škole poznala svou životní lásku. Šlo o muže, který rád chodil v ženských šatech (v ten moment si říkal Lili Elbe) a jmenoval se Einar Wegener. Dodnes se vedou spory, zda se do něj Gerda zamilovala jako do muže, nebo jako do ženy (což by značilo, že byla homosexuální). Vzali se roku 1904, v Gerdiných osmnácti letech. Manžel v ženských šatech byl častým modelem jejích obrazů dívek v elegantních šatech, jimiž proslula. To, že přeobrazem dívek na jejích obrazech je její manžel, vyšlo najevo prvně roku 1913. Když byla Gerda s manželem v šatech na veřejnosti, představovala ho jako Einarovu sestřenici.

Po absolutoriu vyhrála výtvarnou soutěž novin Politiken. Milovala módu a to ovlivňovalo i styl jejích kreseb. V Dánsku s ním nedošla velkého úspěchu, mnohem lépe byla přijata v Paříži, kam se svým mužem odešla roku 1912, a kde kreslila módní obrázky pro časopisy Vogue, La Vie Parisienne aj. (fotografie byla tehdy v periodicích ještě velmi neobvyklá). V roce 1925 získala cenu v soutěži na Světové výstavě v Paříži. Kreslila i reklamy, ilustrovala knihy a byla též vyhledávanou portrétní malířkou. Spřátelila se se slavnou dánskou balerínou Ullou Poulsenovou, která se stala častým modelem pro její obrazy. Přes Ullu se seznámila i se sochařem Rudolphem Tegnerem. Manželova travestie se ovšem časem měnila v upevnění ženské identity. V roce 1930 podstoupil Einar operaci změny pohlaví, jež byla druhou takovou v historii medicíny. Vzhledem k tomu, že dánský zákon v té době neumožňoval manželství mezi dvěma ženami, jejich manželství bylo zrušeno v říjnu 1930. Lili Elbe zemřela krátce na to, v roce 1931, kvůli pooperačním komplikacím.

Ještě v roce 1931 se Gerda vdala za italského důstojníka a diplomata Fernanda Porta, který byl o deset let mladší. Přestěhovala se s ním do Maroka (Marakéše a Casablanky). Pokračovala v malování a podepisovala své obrazy jako Gerda Wegener Porta. S Portou se nicméně rozvedli v roce 1936. V roce 1938 se vrátila do rodného Dánska. Jako malířka zde však znovu nedocházela úspěchu. Žila sama, v zapomnění a živila se malováním pohlednic. Stále více propadala alkoholismu. Zemřela krátce po vstupu německých vojsk do Dánska, roku 1940.